Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.531.2022.2.JK
Prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w Dokumentach potwierdzających wydatki służbowe, jeśli Dokumenty te będą przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej.
Interpretacja indywidualna– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest:
-prawidłowe – w zakresie przysługiwania prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z faktur i innych dokumentów traktowanych na równi z fakturami potwierdzających wydatki służbowe jeżeli będą one przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej,
-nieprawidłowe – w zakresie przysługiwania prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z innych dowodów księgowych niebędących fakturami potwierdzających wydatki służbowe jeżeli będą one przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w Dokumentach potwierdzających wydatki służbowe, jeśli Dokumenty te będą przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 8 lutego 2023 r. (wpływ 8 lutego 2023 r.) oraz z 14 lutego 2023 r. (wpływ 14 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka świadczy szeroko rozumiane usługi na rzecz koncernu (...) w zakresie obsługi procesów finansowych, kontrolingowych, konsultingowych, logistycznych, HR czy IT. Usługi te świadczone są zarówno na szczeblu krajowym, jak również międzynarodowym, co wiąże się z częstymi wyjazdami służbowymi pracowników Spółki. Wyjazdy te wynikać mogą z wykonywania funkcji nadzoru menadżerskiego w ramach zespołów rozproszonych, z negocjacji handlowych, z usług konsultingowych czy przejmowania procesów od innych spółek koncernu. Każdy wyjazd służbowy wiąże się z powierzonymi i pełnionymi przez poszczególnych pracowników obowiązkami służbowymi. Pracownik odbywa podróż służbową wyraźnie na polecenie swojego przełożonego, na bazie zatwierdzonego przez przełożonego wniosku o podróż służbową. Pracownikowi przysługuje też zwrot od Spółki za drobne wydatki, czy też kolacje biznesowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty