19.05.2022

Postanowienie SN z dnia 19 maja 2022 r., sygn. I USK 363/21

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski

w sprawie z odwołania E. B.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z.
‎o emeryturę górniczą,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń
‎Społecznych w dniu 19 maja 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 7 grudnia 2020 r., sygn. akt III AUa (…),

I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

II. zasądza od odwołującego się na rzecz organu rentowego 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2020 r. Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację E. B. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 30 stycznia 2020 r., którym oddalono jego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. z dnia 29 maja 2019 r. odmawiającej wnioskodawcy prawa do emerytury górniczej wobec nieudokumentowania 25-letniego okresu pracy górniczej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego słusznie Sąd Okręgowy uznał, że nie ma podstaw faktycznych i prawnych do tego, aby ponownie badać okres zatrudnienia wnioskodawcy w K. od 1 września 1992 r. do 30 kwietnia 2007 r. na stanowisku kierowcy ciągnika pod kątem przesłanek pracy wskazanej w art. 50c ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Wskazał, że apelujący profesjonalnie zastępowany, stawiając zarzut naruszenia prawa procesowego nie zauważył tego, że prawomocnym wyrokiem, wydanym w sprawie V U (…), Sąd Okręgowy w P. oddalił odwołanie wnioskodawcy na tej podstawie, że w okresie od 1 września 1992 r. do 30 kwietnia 2007 r. nie wykonywał pracy górniczej wymienionej w art. 50c ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej , a Sąd w niniejszej sprawie na podstawie art. 365 § 1 k.p.c. jest związany tymi ustaleniami. Sąd Apelacyjny podzielił w całości ocenę faktyczną i prawną okresu zatrudnienia wnioskodawcy w K. od 1 września 1992 r. do 30 kwietnia 2007 r. na stanowisku kierowcy ciągnika, jako nie będącego pracą górniczą, poczynioną zarówno przez Sąd Okręgowy w sprawie V U (…), powtórzoną przez Sąd Apelacyjny w sprawie III AUa (…) oraz dokonaną przez Sąd pierwszej instancji w niniejszej sprawie. Przechodząc do analizy drugiego ze spornych okresów od 1 maja 2007 r. do 1 marca 2019 r. zwrócił uwagę, że nawet teoretyczne uwzględnienie ww. okresu, zgodnie z wolą apelującego do pracy górniczej kwalifikowanej liczonej w wymiarze półtorakrotnym nadal stanowi zbyt krótki okres pracy górniczej, aby ubiegać się o emeryturę górniczą na podstawie art. 50a ustawy emerytalnej. Dokonując oceny tego okresu przyjął, że podejmowane przez ubezpieczonego czynności pracownicze nie dają podstawy do przyjęcia, że wykonywał pracę górniczą kwalifikowaną wskazaną w art. 50d ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp