19.05.2022

Postanowienie SN z dnia 19 maja 2022 r., sygn. I USK 411/21

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski

w sprawie z odwołania Ż. M. i W. F.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C.
‎o objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu stosunku pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń
‎Społecznych w dniu 19 maja 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołujących się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. akt III AUa (…),

I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

II. zasądza od Ż. M. i W. F. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C. po 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 26 listopada 2020 r. Sąd Apelacyjny w (…) zmienił zaskarżony apelacją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyrok Sądu Okręgowego w C. z dnia 12 kwietnia 2019 r. w ten sposób, że oddalił odwołania ubezpieczonej i płatnika składek od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. z dnia 5 października 2018 r., stwierdzającej że ubezpieczona Ż. M. nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z tytułu stosunku pracy u płatnika składek – W. F. od 19 kwietnia 2018 r.

W ocenie Sądu Apelacyjnego w przypadku ubezpieczonej nie doszło do objęcia pracowniczym ubezpieczeniem społecznym, albowiem ubezpieczona w rzeczywistości wykonywała zatrudnienie w sposób odpowiadający postanowieniom innej umowy niż umowa o pracę, przy czym nie jest rolą sądu ubezpieczeń społecznych poszukiwanie w okolicznościach faktycznych sprawy innej podstawy do objęcia danej osoby ubezpieczeniami społecznymi. Sąd Apelacyjny zauważył, że z treści wyjaśnień - zeznań skarżących: płatnika składek W. F. i ubezpieczonej Ż. M. wynika, że ubezpieczona miała pełną swobodę w wyznaczaniu czasu pracy i zadań sprowadzających się do poszukiwania potencjalnych klientów firmy, wykonywania czynności akwizycyjnych w terenie, czasu pracy związanego z porządkowaniem dokumentów, formułowaniem ofert sprzedaży. Odwołująca się Ż. M. podała, że kontakt z zatrudniającym ją płatnikiem sprowadzał się do składania mu relacji o podjętych działaniach akwizycyjnych, dostarczania dokumentacji do biura rachunkowego (1 raz w miesiącu). Ponadto - co istotne - ubezpieczona potwierdziła, że w pracy korzystała wyłącznie z własnego sprzętu (komputera i samochodu), wykonując większość obowiązków we własnym mieszkaniu (w Rybniku), a nie w siedzibie firmy - w Ż. - jak określono w umowie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp