19.05.2022

Postanowienie SN z dnia 19 maja 2022 r., sygn. III PSK 177/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa T. H.

przeciwko Przedsiębiorstwu […] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S.
‎o przywrócenie do pracy,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 maja 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K.
‎z dnia 4 lutego 2021 r., sygn. akt IV Pa […],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od pozwanego się na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Powód T. H. w pozwie wniesionym przeciwko Przedsiębiorstwu […] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. domagał się przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy wobec bezprawnego rozwiązania z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 k.p.

Sąd Rejonowy w S. wyrokiem z dnia 15 września 2020 r. zasądził od pozwanego Przedsiębiorstwa […] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na rzecz powoda T. H. kwotę 13.573,50 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Rozpoznając apelacje obydwu stron od powyższego orzeczenia, Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 4 lutego 2021 r. oddalił apelację pozwanego oraz zmienił zaskarżony wyrok w punkcie I i IV w ten sposób, że w miejsce zasądzenia odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia, przywrócił powoda T. H. do pracy w Przedsiębiorstwie […] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na poprzednich warunkach.

W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej pozwane Przedsiębiorstwo […] Sp. z o.o. w S. podniosło zarzut rażącego naruszenia przepisów prawa procesowego, które to uchybienie miało istotny wpływ na wynik sprawy, to jest art. 233 § 1 w związku z art. 391 oraz art. 378 § 1, art. 382 i art. 386 § 4, a także art. 387 § 2 pkt 2 k.p.c., polegającego na całkowitym zaniechaniu objęcia oceną poszczególnych zarzutów apelacyjnych oraz przejęciu przez Sąd drugiej instancji za własne ustaleń faktycznych Sądu Rejonowego, bez jakichkolwiek merytorycznych rozważań w tej kwestii, w sytuacji gdy zarzuty apelacji obejmowały przede wszystkim sprzeczność ustaleń Sądu pierwszej instancji ze zgromadzonym materiałem dowodowym oraz nierozpoznanie przez Sąd Rejonowy istoty sprawy - co skutkowało tym, że zarzuty apelacyjne w tym zakresie nie zostały rozpoznane. Skarżący podniósł także zarzut naruszenia prawa materialnego, przez błędną wykładnię art. 52 § 1 pkt 1 k.p. i przyjęcie przez Sądy pierwszej i drugiej instancji, że nie miał on zastosowania w odniesieniu do powoda a w konsekwencji, iż pozwany bezpodstawnie rozwiązał łączący strony stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym, podczas gdy powód dopuścił się rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp