11.05.2022

Postanowienie SN z dnia 11 maja 2022 r., sygn. I KO 33/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Stępka

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron w dniu 11 maja 2022 r.

w sprawie T. F. skazanego z art. 197 § 1 k.k. i innych,

wniosku skazanego o wznowienie postępowania

prawomocnie zakończonego wyrokiem Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. akt II AKa […],

zmieniającym wyrok Sądu Okręgowego w J.
‎z dnia 24 czerwca 2020 r., sygn. akt III K […],

na podstawie art. 545 § 3 k.p.k.

p o s t a n o w i ł

odmówić przyjęcia wniosku wobec jego oczywistej bezzasadności.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 lutego 2022 r. (skierowanym do Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego) skazany T. F. zwrócił się o wznowienie w/w postępowania z uwagi na ujawnienie się nowych faktów i dowodów mających świadczyć, że nie dopuścił się przypisanych mu przestępstw (art. 540 § 1 pkt 2 lit. a k.p.k.), co z kolei prowadzi w jego ocenie do bezwzględnej podstawy odwoławczej z art. 17 § 1 pkt 11 k.p.k. w zw. z art. 439 § 1 pkt 9 k.p.k.

Wniosek ten w dniu 17 marca 2022 r. został przekazany do Izby Karnej Sądu Najwyższego. W dniu 10 marca 2022 r. do Sądu Apelacyjnego w […] wpłynęło pismo skazanego o wyznaczenie mu obrońcy z urzędu celem sporządzenia stosownego wniosku o wznowienie postępowania.

Kolejnym pismem z dnia 14 kwietnia 2022 r. (22 kwietnia 2022 r. data wpływu do Sądu Najwyższego) skazany powołując się na te same okoliczności, które podniósł w pierwszym piśmie, ponowił wniosek o wznowienie podkreślając, że jest niewinny.

Sąd Najwyższy stwierdził, co następuje.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że o sposobie rozstrzygnięcia pisma procesowego decyduje sąd, któremu pismo to przekazano. Uwaga ta jest konieczna wobec faktu, że skazany jest przekonany, iż przekazanie przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego jego wniosku do Izby Karnej tego Sądu jest równoznaczne z koniecznością wznowienia postępowania. Tymczasem jest to czynność jedynie formalna, polegająca na przekazaniu pisma (wniosku) właściwemu organowi do rozpoznania, bez jakichkolwiek uprawnień do wskazywania kierunku jego rozstrzygnięcia, gdyż takie postąpienie naruszałoby zasadę niezawisłości sądu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp