24.03.2022

Postanowienie SN z dnia 24 marca 2022 r., sygn. II PSK 283/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa A. B.
‎przeciwko W. w W.
‎o przywrócenie do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 marca 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. akt XIV Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od W. w W. na rzecz A. B. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powódka A. B. wniosła o przywrócenie do pracy na poprzednie warunki pracy w W. w W.

Wyrokiem z dnia 7 lutego 2020 r. Sąd Rejonowy w W. przywrócił powódkę do pracy w pozwanej na poprzednich warunkach pracy i płacy oraz orzekł o kosztach postępowania.

Sąd Okręgowy w W., wyrokiem z dnia 29 stycznia 2021 r., oddalił apelację strony pozwanej od powyższego wyroku i rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego.

W sprawie ustalono, że w piśmie z 17 marca 2017 r. pracodawca zawiadomił Związek Zawodowy Pracowników W., Komisję Zakładową NSZZ „S.” Pracowników W. oraz Związek Zawodowy P. (dalej także jako P.) o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Jednocześnie pracodawca zaprosił powyższe organizacje związkowe na konsultacje. Dnia 7 kwietnia 2017 r. odbyło się spotkanie pracodawcy z przedstawicielami organizacji związkowych działających na terenie W., podczas którego strony nie zawarły żadnego porozumienia i ustaliły termin kolejnego spotkania na 10 kwietnia 2017 r. W dniu 12 kwietnia 2017 r. pracodawca wydał regulamin zwolnienia grupowego, zgodnie z którym zwolnieniem zostało objętych 148 pracowników, w tym 72 pracowników na stanowisku muzyków orkiestry symfonicznej S. (także powódka A. B.). W dniu 13 kwietnia 2017 r. doszło do kolejnego spotkania pracodawcy z członkami organizacji związkowych. Informację o spotkaniu przekazano za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz wiadomości sms, w których pracodawca wskazał, że jest to polecenie służbowe. W treści polecenia nie wyjaśniono, jakich kwestii ma dotyczyć spotkanie. Pracownicy byli przeświadczeni, że na spotkanie nie zostali wezwani w związku z pełnieniem funkcji związkowych, lecz jako pracownicy. Podczas spotkania podjęto próbę przekazania przedstawicielom organizacji związkowych dokumentów zawierających oświadczenia pracodawcy o zamiarze wypowiedzenia umów o pracę (wypowiedzenia warunków umów o pracę) pracownikom W., jednakże ostatecznie nie doszło do odebrania tych dokumentów. Na spotkaniu nie było żadnego przedstawiciela Związku Zawodowego P. Przewodnicząca tej organizacji związkowej przebywała wówczas na zwolnieniu lekarskim. Po spotkaniu przewodnicząca otrzymała wiadomość sms, aby odebrała z sekretariatu dokumenty, ale nie skonkretyzowano, o jakie dokumenty chodzi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp