16.03.2022

Postanowienie SN z dnia 16 marca 2022 r., sygn. II UZ 92/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)
‎SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
‎SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania A. M. P. i E. M.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w T.
‎o wysokość podstawy wymiaru składek,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 marca 2022 r.,
‎zażalenia odwołujących się na postanowienie Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 15 września 2021 r., sygn. akt III AUa (…),

oddala zażalenie.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w (…) postanowieniem z dnia 15 września 2021 r. odrzucił skargę kasacyjną A. M. P. i E. M. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 19 maja 2021 r.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych przedmiot rozpoznania sprawy sądowej wyznacza decyzja organu rentowego, od której wniesiono odwołanie (art. 4779 k.p.c., art. 47714 k.p.c.). W rozpoznawanej sprawie organ rentowy wydał decyzję, w której ustalił dla A. M. P., podlagającej ubezpieczeniom jako pracownik u płatnika składek E. M. od dnia 21 maja 2018 r., podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe oraz wypadkowe w kwocie połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przedmiotem zaskarżonej przez odwołujące się decyzji organu rentowego było zatem określenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za okres od 21 maja 2018 r. do 18 czerwca 2018 r., albowiem od 19 czerwca 2018 r. A. M. P. przebywała na zwolnieniu lekarskim.

Sąd Apelacyjny zauważył, że w niniejszym przypadku spór dotyczył wysokości podstawy wymiaru składek, od której mogą być naliczane w przyszłości także świadczenia z ubezpieczeń społecznych. W takich sprawach wartość przedmiotu zaskarżenia wyraża się w różnicy między podstawą wymiaru składek przyjętą przez ubezpieczoną (lub płatnika składek), a podstawą wymiaru składek określoną w decyzji organu rentowego. W sprawie dotyczącej wyłącznie ustalenia wysokości podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne dopuszczalność skargi kasacyjnej zależy od wartości przedmiotu zaskarżenia. Nie jest to bowiem sprawa o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, zwłaszcza gdy samo podleganie ubezpieczeniom społecznym (tytuł podlegania tym ubezpieczeniom) nie jest sporne (postanowienie Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2014 r., I UZ 11/14, LEX nr 1504749).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp