09.03.2022

Postanowienie SN z dnia 9 marca 2022 r., sygn. I PSK 204/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa J. W.
‎przeciwko S. Spółce Akcyjnej w B.
‎o rekompensatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 marca 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K.
‎z dnia 20 października 2020 r., sygn. akt X Pa (…),

odrzuca skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 24 lutego 2020 r. Sąd Rejonowy w B. zasądził od S. S.A. w B. na rzecz powódki J. W. kwotę 10.000 zł tytułem rekompensaty związanej z utratą prawa do bezpłatnego węgla.

Sąd Okręgowy w K., wyrokiem z 20 października 2020 r. oddalił apelację strony pozwanej od powyższego wyroku.

W sprawie ustalono, że powódka była małżonką pracownika jednej z kopalń wchodzących w skład K. S.A. w K., który zmarł 15 lutego 1987 r., w trakcie trwania stosunku pracy. Mąż powódki w okresie zatrudnienia pobierał deputat węglowy. Powódka od chwili śmierci męża ma ustalone prawo do renty rodzinnej na stałe, którą to rentę pobiera. Powódka pobierała deputat węglowy po mężu do momentu zaprzestania jego wypłacania. Będąc wdową po zmarłym pracowniku górniczym, powódka zawarła ponowny związek małżeński w 2012 r.

Sąd Okręgowy wyjaśnił, że zgodnie z. art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a tiret trzecie ustawy z dnia 23 listopada 2018 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego (Dz.U. z 2019 r., poz. 29), świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego przysługuje osobom uprawnionym do bezpłatnego węgla na podstawie postanowień układów zbiorowych pracy, porozumień lub innych regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwie górniczym, które utraciły moc obowiązującą przed dniem wejścia w życie ustawy, na skutek zawartych porozumień lub dokonanych wypowiedzeń, w tym między innymi wdowom mającym ustalone prawo do renty rodzinnej po pracowniku zmarłym w czasie trwania stosunku pracy, jeżeli utrata uprawnienia do bezpłatnego węgla nie została im zrekompensowana w jakikolwiek inny sposób. Z mocy art. 2 ust. 2 tej ustawy, za wdowy i wdowców, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a tiret trzecie ustawy uznaje się również osoby, które ponownie zawarły związek małżeński, tracąc status wdowy lub wdowca. Według art. 2 ust. 3 ustawy, w przypadku osób uprawnionych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a tiret 3, posiadanie ustalonego prawa do renty rodzinnej ustala się na dzień utraty prawa do bezpłatnego węgla lub zaprzestania jego pobierania w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp