01.03.2022

Postanowienie SN z dnia 1 marca 2022 r., sygn. II PSK 265/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z powództwa M. K.
‎przeciwko M. spółce jawnej z siedzibą w J.
‎o odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 1 marca 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w P.
‎z dnia 26 października 2020 r., sygn. akt VII Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od pozwanej na rzecz powódki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w P. wyrokiem z dnia 26 października 2020 r. oddalił apelację pozwanej M. spółka jawna z siedzibą w J. od wyroku Sądu Rejonowego w L. z dnia 6 czerwca 2019 r., zasądzającego od pozwanej na rzecz powódki M. K. kwotę 15.900 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 15 lutego 2019 r. do dnia zapłaty oraz orzekł o kosztach postępowania odwoławczego.

W wyrokach Sądów meriti przyjęto, że rozwiązanie z powódką umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, mającego polegać na niepoinformowaniu pracodawcy o nieobecności w pracy w ciągu dwóch dni od niestawienia się w pracy, było przedwczesne i nieuzasadnione. Powódka była niezdolna do pracy do dnia 10 listopada 2018 r. (sobota), kolejne dwa dni były ustawowo wolne od pracy (11 i 12 listopada 2018 r., tj. niedziela i poniedziałek), a w dniu 13 listopada 2018 r. powódka udała się do lekarza i otrzymała kolejne zwolnienie lekarskie, począwszy od dnia 11 listopada 2018 r. Skoro dokument zaświadczenia o dalszej niezdolności do pracy powódka nadała w placówce pocztowej w dniu następnym, to dochowała obowiązku niezwłocznego poinformowania pracodawcy o dalszym zwolnieniu. Według pkt 7 informacji o warunkach zatrudnienia powódka była zobowiązana o każdorazowej nieobecności w pracy i długości jej trwania, niezwłocznie (najpóźniej drugiego dnia trwania nieobecności), zawiadomić pracodawcę osobiście, telefonicznie, faxem, pocztą elektroniczną lub listem poleconym. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę zostało skutecznie doręczone powódce w dniu 19 listopada 2018 r., a zatem wnosząc pozew w dniu 3 grudnia 2018 r. - za pośrednictwem prawidłowo umocowanego fachowego pełnomocnika - dochowała terminu i trybu z art. 264 k.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp