Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.914.2022.1.KW
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania pn. „…”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina … złożyła wniosek o przyznanie pomocy na zadanie pn. „…” do Urzędu Marszałkowskiego Województwa … na operację typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W ramach zadania przewidziano:
‒budowę drogi wraz ze ścieżką pieszo-rowerową na odcinku 1,220 km,
‒wykonanie dwóch mijanek,
‒montaż 41 latarni ulicznych zasilanych energią słoneczną w celu odpowiedniego doświetlenia drogi.
Wykonanie prac w ramach realizowanego zadania zostanie powierzone firmom zewnętrznym, posiadającym stosowne uprawnienia oraz doświadczenie do wykonywania tego typu działalności.
Firmy te zostaną wyłonione przez Gminę … z pominięciem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo Zamówień Publicznych. Wykonawcy przedmiotowych prac wystawią faktury na Gminę … z tytułu realizacji zadania.
Ponadto:
1.Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
2.Nabywane usługi z tytułu realizacji zadania Gmina będzie wykorzystywała do czynności, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
3.Realizacja zadania należy do zadań własnych Gminy. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 8 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty