Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.31.2023.2.MPU
Dotyczącej rozpoznania transakcji zakupu z dostawą przez chińską firmę z jej magazynów na terenie Unii Europejskiej jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru oraz wykazania WNT w deklaracji i braku wykazania w informacji podsumowującej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:
-prawidłowe w części dotyczącej rozpoznania transakcji zakupu z dostawą przez chińską firmę z jej magazynów na terenie Unii Europejskiej jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru;
-prawidłowe w części dotyczącej wykazania WNT w deklaracji i braku wykazania w informacji podsumowującej.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Pana wniosek z 24 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozpoznania transakcji zakupu z dostawą przez chińską firmę z jej magazynów na terenie Unii Europejskiej jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru oraz wykazania WNT w deklaracji i braku wykazania w informacji podsumowującej, wpłynął 24 stycznia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą pod firmą (...). Jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, także w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE); nie posiada rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług w żadnym innym, poza Polską, kraju Unii Europejskiej.
W ramach bieżącej działalności gospodarczej dokonuje Pan zakupu towaru od firmy w Chinach poprzez platformę (...) lub (...). Dostawa towaru odbywa się na warunkach Incoterms DDP. Zgodnie z tym wg Pana wiedzy odprawy celnej na terytorium UE dokonuje sprzedawca. Na fakturze nie są osobno wyszczególnione koszty transportu, podatków, ubezpieczeń itp. Towar jest dostarczany do Pana przez firmy kurierskie na zlecenie chińskiej firmy z jej magazynów na terenie Unii Europejskiej. W związku z bardzo szybkim czasem dostawy podejrzewa Pan, że w momencie zamówienia towar znajduje się już w tym magazynie. Najczęściej otrzymuje Pan przesyłki z zamówionym towarem w ciągu kilku dni roboczych. Na kurierskich listach przewozowych jako nadawca jest wskazany adres magazynu firmy chińskiej należącego do innej firmy – na terytorium Unii Europejskiej. Dotychczas były to najczęściej magazyny w Niemczech i w Czechach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty