14.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.175.2022.2.ASZ

Darowizna przedsiębiorstwa - s.c. żonie będzie korzystać ze zwolnienia z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy PSD.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 15 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca będący wspólnikiem spółki M. s.c. z siedzibą w X., przy ul. (…) (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Wspólnik”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej (…), oznaczonej kodem PKD (…). W toku prowadzonej działalności spółka cywilna, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, zgromadziła majątek stanowiący wyodrębnione środki trwałe, przede wszystkim w postaci nieruchomości. Cały majątek sfinansowany został z zysków tejże spółki cywilnej i z wkładów Wspólników. Nieruchomości aktualnie wynajmowane są innym podmiotom, nie powiązanym z Wnioskodawcą. W związku z innymi aktywnościami zawodowymi drugiego ze Wspólników − Pani E. P., podjęła Ona decyzję o zaprzestaniu prowadzenia interesów w ramach spółki cywilnej, co w konsekwencji skutkować będzie jej rozwiązaniem.

Przed rozwiązaniem spółki cywilnej wspólnicy chcą dokonać nieodpłatnego przekazania (darowizny) jej przedsiębiorstwa do indywidualnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca prowadziłby działalność w niezmienionym obszarze i zakresie przedmiotowym, z tą różnicą, że robiłby to w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, pod własnym imieniem i nazwiskiem oraz indywidualnym numerem identyfikacji podatkowej.

Przekazane przedsiębiorstwo stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego. Wspólnicy spółki cywilnej są małżeństwem bez ustanowionej rozdzielności majątkowej (cały majątek podlega wspólności majątkowej małżeńskiej). Każdy ze wspólników ma po 50 % udziałów w spółce cywilnej. Po przekazaniu przedsiębiorstwa spółki cywilnej do jednoosobowej działalności gospodarczej zostanie ona rozwiązana. Ze względu na fakt, że w skład przekazywanego majątku wejdą nieruchomości przekazanie nastąpi w formie aktu notarialnego. Na dzień rozwiązania nie będzie ona dysponować żadnym majątkiem (cały majątek zostanie ujęty w wartości przedsiębiorstwa). Przedsiębiorstwo zostanie przekazane w drodze darowizny do majątku odrębnego Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne