Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.731.2022.1.MK
Brak możliwości odliczenia kwot podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących realizację zadania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku możliwości odliczenia kwot podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących realizację zadania pn. „...”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Powiat .... jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jego jednostką obsługującą jest Starostwo Powiatowe w ....Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym, między innymi w zakresie powiatowych dróg publicznych. W ramach określonych zadań Powiat ..... realizuje inwestycje skierowane w powiatową infrastrukturę drogową znajdującą się na jego terenie. Do finansowania inwestycji pozyskiwane są środki zewnętrzne ze źródeł krajowych i zagranicznych. Na rok 2023 została zaplanowana inwestycja pn. „...”, która aktualnie jest na etapie opracowania wniosku o przyznanie pomocy finansowej na operację typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Powiat zamierza zaliczyć VAT naliczony do kosztów kwalifikowanych inwestycji, wobec czego wymogiem formalnym do złożenia wniosku o wsparcie finansowe jest przedstawienie przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości/braku możliwości odzyskania podatku VAT w ramach realizacji w/w inwestycji. Inwestycja będzie polegała na przebudowie drogi powiatowej, która obejmie swym zakresem następujące prace: - roboty przygotowawcze, rozbiórkowe, frezowanie nawierzchni - pogłębianie rowów, formowanie nasypów - odwodnienia i przepusty, umocnienie skarp - wykonanie podbudowy i nawierzchni - oznakowanie i bariery ochronne - kanał technologiczny. Inwestorem będzie Powiat ....., a wykonawcą firma wyłoniona w drodze przetargu. Inwestycję będzie prowadziło Starostwo Powiatowe w ..... jako urząd obsługujący. Po wykonaniu inwestycji status drogi się nie zmieni, pozostanie ona na majątku Powiatu, ale nakłady inwestycyjne zostaną przekazane do Powiatowego Zarządu Dróg, który jest jednostką Powiatu ...... Przedmiotowa droga jest drogą publiczną, ogólnodostępną, przeznaczoną do ruchu pieszego i kołowego. Droga o której mowa we wniosku, po zakończeniu inwestycji nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych i nie będzie przynosiła Powiatowi dochodów innych niż te wynikające z decyzji administracyjnych. Inwestycja realizowana będzie w związku z działalnością statutową Powiatu i należy do zadań wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526) oraz art. 19 ust. 1 ustawy o drogach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1693).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty