05.07.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. I NSNc 757/21

Zebrany w sprawie materiał dowodowy jest oceniany na  podstawie art. 233 § 1 k.p.c. zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów, która zakłada jej dokonanie według własnego przekonania sądu. Sąd nie może przy tym działać dowolnie, a granice jego  swobody wyznaczają zasady logicznego wnioskowania, wiedzy powszechnej oraz doświadczenia życiowego. W przypadku gdy z  określonego materiału dowodowego sąd wyprowadził wnioski logicznie poprawne i  zgodne z zasadami doświadczenia życiowego, taka ocena dowodów nie narusza zasady swobodnej oceny dowodów, choćby dowiedzione zostało, że z tego samego materiału dałoby się wysnuć równie logiczne i zgodne z zasadami doświadczenia życiowego wnioski odmienne.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

 SSN Aleksander Stępkowski (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Oktawian Nawrot ‎

Bogusława Rutkowska (ławnik Sądu Najwyższego) 

w sprawie z powództwa B. C. przeciwko Miastu P. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 5 lipca 2022 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z 15 kwietnia 2010 r., sygn. I ACa […], 

1.oddala skargę nadzwyczajną;

2.znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania przed Sądem Najwyższym. 

Uzasadnienie

Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w […] Wydział I Cywilny z 15 kwietnia 2010 r., sygn. akt I ACa […], z powództwa małoletniego B. C. reprezentowanego w dacie wydania orzeczenia przez przedstawiciela ustawowego ojca Z. C. przeciwko Gminie Miasto P. o zapłatę, zaskarżając ww. wyrok w całości.

Na podstawie art. 89 § 1 pkt 1, 2 i 3, art. 89 § 2, art. 89 § 3 w zw. z art. 115 § 1 i § 1a ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (t.j. Dz.U. 2021, poz. 1904, dalej: u.SN) zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił:

1.naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela, określonych w art. 2 i 45 Konstytucji RP prawa do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy opartego na zasadzie zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa oraz przewidywalności postępowania organów państwa, przez oddalenie roszczenia ozasądzenie zadośćuczynienia wskutek dokonania ustaleń faktycznych rażąco sprzecznych z materiałem dowodowym, opartych na opiniach biegłych, wykluczających zaistnienie błędu medycznego, wobec przeprowadzenia ich oceny znaruszeniem zasad logiki i doświadczenia życiowego i przyjęcia ich za podstawę rozstrzygnięcia mimo niekompletności opinii spowodowanej brakiem analizy zachowania personelu medycznego w kontekście skutków zdarzenia sprawczego oraz zaniechania dopuszczenia dowodu z dodatkowej opinii w celu uzyskania oceny tego zachowania w powiązaniu ze stanem zdrowia będącego skutkiem, anadto pozbawienie ochrony poprzez przyjęcie, iż roszczenie było przedawnione, conaruszyło zasadę zaufania do państwa, przewidywalności postępowania jego organów i prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy - a w konsekwencji pozbawiło B. C. należnego mu zadośćuczynienia zauszczerbek na zdrowiu zaistniały w wyniku błędu lekarskiego przy prowadzeniu ciąży;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty