Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. IV CSK 470/14
1. Dochodzenie roszczenia przewidzianego w art. 24 § 1 k.c., może stanowić w konkretnym przypadku, tak jak wykonywanie każdego innego prawa podmiotowego, nadużycie prawa. W razie stwierdzenia wystąpienia uzasadniających to okoliczności określonych w art. 5 k.c. ziści się negatywna przesłanka jurysdykcyjna, pozwalająca na oddalenie powództwa bez rozpoznania istoty sprawy. Jednakże sama wzajemność naruszeń tego samego rodzaju dobra osobistego przez strony nie może usprawiedliwiać uznania dochodzenia ochrony w takich okolicznościach za czynienie ze swego prawa użytku sprzecznie z zasadami współżycia społecznego i stanowić podstawy do oddalenia dochodzonego powództwa z powołaniem się na art. 5 k.c.
2. Krytyka polityka jako osoby publicznej jest dopuszczalna w dużo szerszym zakresie niż osoby prywatnej.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Kazimierz Zawada (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Agnieszka Piotrowska
SSN Hubert Wrzeszcz
w sprawie z powództwa J. K. przeciwko J. P. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 czerwca 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 19 marca 2014 r., sygn. akt I ACa 758/13,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
J.K. w pozwie skierowanym przeciwko J.P. wniósł o nakazanie pozwanemu, aby złożył on - w formach określonych w pozwie - oświadczenie następującej treści:
„Przepraszam Pana J. K. za bezprawne naruszenie jego dobrego imienia. Oświadczam, że nieprawdziwa i nieuprawniona jest teza jakoby J.K. działał w zmowie z M. K. i wydawał mu, jako szefowi CBA, jakiekolwiek dyspozycje mające na celu spreparowanie tzw. afery hazardowej w imię dyskredytacji swoich przeciwników politycznych. Wyrażam głębokie ubolewanie, że naruszyłem dobre imię Pana J. K. ”.
Powód zażądał ponadto zasądzenia od pozwanego kwoty 30.000 zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.
W uzasadnieniu pozwu powód powołał się na wypowiedzi pozwanego wrozmowie z dziennikarzem w programie telewizji T. „[…]”, emitowanym w dniu 4 października 2009 r. Obszernie zacytował wypowiedzi pozwanego. Podkreślił, że są one nieprawdziwe i godzą w jego cześć w postaci dobrego imienia. W wypowiedziach tych został bowiem przedstawiony jako osoba, która wysługuje się urzędnikami państwowymi dla realizacji politycznych celów kierowanej przez siebie partii, ingeruje w działalność CBA, aby zdyskredytować przeciwników politycznych, nie cofa się przed złamaniem prawa, aby osiągnąć założony cel polityczny, „spiskuje i preparuje” afery.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty