05.10.2022 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 5 października 2022 r., sygn. II USKP 217/21

Stwierdzenie długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wymaga analizy skutków zdarzenia nie tylko z perspektywy obecnego stanu zdrowia poszkodowanego, ale także tego, który wystąpił w przeszłości, biorąc pod uwagę rzeczywisty okres utrzymywania się upośledzenia sprawności organizmu, gdyż - jak wskazano wyżej - jeżeli upośledzenie to trwało ponad 6 miesięcy, należy przyjąć, że pracownik doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, mimo że do dnia badania przez lekarzy orzeczników ZUS i biegłych sądowych nastąpiła poprawa stanu zdrowia i ustąpienie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu poszkodowanego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie: 

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Krzysztof Rączka ‎

SSN Romualda Spyt 

w sprawie z wniosku M. G. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Białymstoku ‎o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 października 2022 r., ‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach ‎z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. akt III Ua 5/20, 

oddala skargę kasacyjną. 

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Suwałkach wyrokiem z dnia 31 stycznia 2020 r. oddalił odwołanie wniesione przez ubezpieczonego M. G. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Białymstoku z dnia 16 listopada 2018 r., odmawiającej przyznania ubezpieczonemu prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy z dnia 3 marca 2015 r.

Sąd Rejonowy ustalił, że ubezpieczony był zatrudniony w firmie M. w B.1 na podstawie umowy o pracę, na stanowisku gospodarza. W dniu 3 marca 2015 r. pracował na terenie warsztatu pracodawcy w miejscowości O.. Zgarniał miotłą śmieci i umieszczał je w koszu. Około godziny 14:30, kiedy sprzątał pod naczepą ciągnika siodłowego, nagle opona samochodu wybuchła, a ciśnienie odrzuciło go na złożone obok opony. Ubezpieczony odczuł ból w piersi i miał kłopoty z oddychaniem. Współpracownicy wynieśli go na zewnątrz i wezwali karetkę pogotowia ratunkowego. Ubezpieczony został następnie przewieziony do SOR Szpitala w S., gdzie wykluczono u niego zmiany pourazowe i rozpoznano stłuczenie klatki piersiowej oraz stłuczenie ściany brzucha. Ze względu na zgłaszane pogorszenie słuchu i szumy uszne ubezpieczony był pod opieką poradni laryngologicznej, a także hospitalizowano go w Oddziale Laryngologicznym Szpitala w S. z rozpoznaniem głuchoty czuciowo-nerwowej obustronnej i szumów w uszach. Ze względu na nasilone objawy lękowe po zdarzeniu z dnia 3 marca 2015 r. ubezpieczony podjął także leczenie u psychiatry, był ponadto hospitalizowany w SP. ZOZ w S. gdzie rozpoznano u niego zaburzenia stresowe pourazowe, uzależnienie mieszane i wieloletnią abstynencję. W 2016 r. ubezpieczony był również hospitalizowany w Klinice z rozpoznaniem zaburzeń adaptacyjnych z nasilonymi objawami lękowymi, uzależnienia mieszanego i aktualnej abstynencji. Na podstawie obserwacji klinicznej i po przeprowadzonej diagnostyce nie rozpoznano zaburzeń typowych dla zespołu stresu pourazowego - PTSD.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty