Postanowienie SN z dnia 28 października 2022 r., sygn. II CSKP 678/22
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)
SSN Marcin Łochowski
w sprawie z powództwa M. M. i Z. M.
przeciwko P. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w P.
o zapłatę
oraz w sprawie z powództwa M. J.
przeciwko P. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w P.
o zapłatę,
po rozpoznaniu 28 października 2022 r.
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
skargi kasacyjnej pozwanej
od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu
z 28 czerwca 2019 r., sygn. akt II Ca 346/19,
1. odracza rozpoznanie sprawy,
2. przekazuje do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zagadnienie prawne:
"Czy właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, jednak bez związku ze szczegółowymi ograniczeniami wynikającymi z art. 135 ust. 3a Prawa ochrony środowiska, przysługuje odszkodowanie na podstawie art. 129 ust. 2 tej ustawy?".
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 5 grudnia 2018 r., wydanym w połączonych do wspólnego rozstrzygnięcia i rozpoznania sprawach z powództw M. M. i Z. M. oraz M. J. przeciwko Portowi sp. z o.o. w P., Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu m.in. zasądził od pozwanego na rzecz M. M. i Z. M. kwotę 73 125,97 zł z odsetkami, a na rzecz M. J. kwotę 75 000 zł z odsetkami.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że M. i Z. M. są właścicielami nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], na której położony jest budynek mieszkalny w zabudowie szeregowej, a M. J. jest właścicielką nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], na której usytuowany jest budynek mieszkalny w zabudowie bliźniaczej.
Pozwany prowadzi lotnisko cywilne [...]. W związku z brakiem możliwości zapewnienia właściwego klimatu akustycznego terenów leżących w pobliżu lotniska Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął 30 stycznia 2012 r. uchwałę w sprawie utworzenia dla wymienionego lotniska obszaru ograniczonego użytkowania (dalej: „OOU”). W obszarze wyodrębniono dwie strefy – wewnętrzną i zewnętrzną. W strefie wewnętrznej zabroniono budowy nowych szpitali, domów opieki społecznej, budynków związanych ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży, dopuszczono natomiast rozbudowę, odbudowę oraz nadbudowę takich obiektów. W strefie wewnętrznej OOU wprowadzono również obowiązek zapewnienia właściwego klimatu akustycznego w budynkach z pomieszczeniami wymagającymi ochrony akustycznej przez stosowanie przegród budowlanych o odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Nieruchomości powodów położone są w strefie wewnętrznej OOU.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty