18.01.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. II NSNc 13/23

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Lemańska (przewodniczący) 

‎SSN Paweł Księżak (sprawozdawca) ‎

SSN Oktawian Nawrot ‎

SSN Janusz Niczyporuk ‎

SSN Mirosław Sadowski ‎

Marek Molczyk (ławnik Sądu Najwyższego) ‎

Joanna Rebisz-Wojtala (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa G. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bydgoszczy z udziałem W. J. i M. D. o ubezpieczenie społeczne po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 18 stycznia 2023 r. skargi nadzwyczajnej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 29 maja 2018 r., sygn. akt ‎III AUa 461/18

I. oddala skargę nadzwyczajną;

II. znosi wzajemnie koszty w postępowaniu wywołanym skargą nadzwyczajną.

Uzasadnienie

Decyzjami z 3 października 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bydgoszczy (dalej: „pozwany”; „ZUS”) stwierdził, że W. J. i M. D. (dalej także: „zainteresowani”) podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu) z tytułu wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia zawartych z G. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. (dalej: „powód”, „G.”, „spółka”, „płatnik składek”) – w okresach wskazanych w decyzjach.

G. wniósł do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy odwołania od przedmiotowych decyzji. Wywołane w ten sposób sprawy zostały połączone do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia – i toczyły się przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy pod sygn. akt VI U 4352/13.

Wyrokiem z 9 grudnia 2014 r., sygn. akt VI U 4352/13, Sąd Okręgowy wBydgoszczy oddalił oba odwołania.

Sąd Okręgowy ustalił, że podstawowym przedmiotem działalności G. było weryfikowanie przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i przedstawianie wyników tych badań w dokumentacji geologiczno-inżynierskiej oraz w dokumentacji geotechnicznej. Sporządzanie tego rodzaju dokumentacji wymagało trzech rodzajów działań: badań terenowych, w ramach których wykonywano wykopy i wiercenia geologiczno-inżynierskie; badań laboratoryjnych, w ramach których uzyskiwano szczegółowe parametry podłoża gruntowego; oraz prac kameralnych, polegających na sporządzaniu dokumentacji końcowej. Spółka w okresie od stycznia 2010 r. do lipca 2011 r. zawierała z zainteresowanymi umowy, określane mianem „umów o dzieło”. Umowy te zawierane były z osobami pracującymi w terenie oraz w laboratorium.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty