Wyrok SN z dnia 22 czerwca 2022 r., sygn. I NSNc 663/21
Przedawnienie to przyznanie pierwszeństwa stabilizacji stosunków społecznych nad słusznością, a istota skargi nadzwyczajnej jako instytucji daje pierwszeństwo słuszności nad stabilnością stosunków prawnych.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Aleksander Stępkowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maria Szczepaniec
Aleksander Stefan Popończyk (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z powództwa Spółdzielni Mieszkaniowej „C.” w L. przeciwko M. S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 22 czerwca 2022 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Rejonowego w L. z 12 grudnia 2014 r., sygn. II C (…):
1. oddala skargę nadzwyczajną;
2. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania przed Sądem Najwyższym.
Uzasadnienie
Skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Rejonowego w L. z 12 grudnia 2014 r., sygn. akt II C (…), w sprawie z powództwa Spółdzielni Mieszkaniowej „C.” w L. przeciwko M. S., o zapłatę, złożył Prokurator Generalny, zaskarżając ww. wyrok w całości.
Na podstawie art. 89 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. 2019, poz. 825 ze zm.; dalej: u.SN) zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił:
1. naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela, określonych w Konstytucji RP, tj. konstytucyjnego prawa do sądu wynikającego z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, a w szczególności składającego się na nie prawa do właściwego ukształtowania procedury sądowej i sprawiedliwości proceduralnej, która ma również podstawę w zasadzie demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji RP), polegające na zaniechaniu rozpoznania przez Sąd podniesionego przez pozwaną w toku postępowania zarzutu peremptoryjnego w postaci zarzutu przedawnienia roszczenia z tytułu tzw. normatywu, co powoduje, że zaskarżony wyrok został wydany z naruszeniem konstytucyjnego standardu rzetelnego i zgodnego z prawem rozpatrzenia sprawy z uwagi na naruszenie istniejących rozwiązań prawa materialnego, a w konsekwencji nie może zostać uznany za orzeczenie sprawiedliwe;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty