Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.638.2022.2.MŻ
W zakresie nieuznania Wnioskodawców za podatników podatku VAT z tytułu sprzedaży udziału w działkach (lub udziału w działkach powstałych z podziału) oraz niepodlegania tej dostawy opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
2 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 2 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Wnioskodawców za podatników podatku VAT z tytułu sprzedaży udziału w działkach (lub udziału w działkach powstałych z podziału) oraz niepodlegania tej dostawy opodatkowaniu podatkiem VAT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 grudnia 2022 r. (wpływ 28 grudnia 2022 r.).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
‒Pan G.C.
2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
‒Pani D.C.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcy są osobami fizycznymi mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Polski, posiadającymi polską rezydencję podatkową. Wnioskodawcy są współwłaścicielami (na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej) m.in. następujących niezabudowanych działek gruntu położonych w miejscowości (…), tj.:
‒ dz. nr, 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 oraz nr 8 (dalej: Nieruchomość 1),
‒ dz. nr 9 i nr 10 (dalej: Nieruchomość 2)
- zwanych dalej łącznie działkami.
Wnioskodawcy stali się współwłaścicielami przedmiotowych działek gruntu na podstawie:
1. umowy o częściowe nieodpłatne zniesienie współwłasności zawartej w 12 października 2021 r., na podstawie której dotychczasowi współwłaściciele większych nieruchomości (tj. Wnioskodawcy w udziale 6/10, inna osoba fizyczna w udziale 3/10 oraz córka tej osoby fizycznej w udziale 1/10), dokonali nieodpłatnego zniesienia współwłasności, na podstawie którego Wnioskodawcom przypadły ww. działki wchodzące w skład Nieruchomości 1, zaś pozostałym, byłym współwłaścicielom przypadły inne działki gruntu, przy czym strony umowy oświadczyły, że wartości poszczególnych działek gruntu objętych w ramach umowy odzwierciedlały wysokość posiadanych przez strony udziałów w przedmiocie umowy zniesienia współwłasności, tj. wartość majątków nabytych przez strony w wyniku czynności była taka sama jak przed zniesieniem współwłasności (nie nastąpił przyrost majątku), a tym samym po stronie umowy nie powstał obowiązek podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
