19.05.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 19 maja 2022 r., sygn. II CSKP 1104/22

Interes prawny na gruncie art. 189 k.p.c. zachodzi nie tylko wtedy, gdy dotyczy obecnych stosunków prawnych i praw, ale dotyczy także przyszłych lub prawdopodobnych stosunków prawnych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Kowalski (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Tomasz Szanciło ‎

SSN Krzysztof Wesołowski

w sprawie z powództwa D. M. ‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. ‎o ustalenie nieważności umowy, ewentualnie o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej ‎w dniu 19 maja 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie ‎z dnia 30 grudnia 2020 r., sygn. akt I ACa 138/20,

I. oddala skargę kasacyjną;

II. zasądza od Banku spółki akcyjnej w W. na rzecz D. M. kwotę 2700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka D. M. wniosła o stwierdzenie nieważności zawartej ‎z pozwaną Bankiem S.A. w W. (dawniej: Bank1 S.A.) umowy z 23 lipca 2008 r., ewentualnie ‎o zasądzenie od pozwanej kwoty 42 227,73 zł wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.

Wyrokiem z 28 lipca 2017 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił powództwo. Z ustaleń Sądu pierwszej instancji wynika, że 23 lipca 2008 r. doszło do zawarcia pomiędzy Bank1 S.A. w G., następcą prawnym którego jest pozwany bank, a P. M. i D. M. umowy kredytu mieszkaniowego [...] z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów budowy domu jednorodzinnego. Przedmiotem umowy było udzielenie kredytu denominowanego w kwocie stanowiącej równowartość 107 324,71 CHF. ‎W stanowiącym integralną część umowy kredytowej regulaminie wskazano, że ‎w przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej kwota kredytu wypłacana ‎w złotych jest określona przez przeliczenie na złote kwoty wyrażonej w walucie, ‎w której kredyt jest denominowany, według kursu kupna tej waluty, zgodnie z tabelą kursów obowiązującą w banku w dniu uruchomienia środków, w momencie dokonywania przeliczeń kursowych. Zmiana kursu waluty wpływa na wypłacane ‎w złotych przez bank kwoty transz kredytu oraz na spłacane w złotych przez kredytobiorcę kwoty rat kapitałowo-odsetkowych, a ryzyko związane ze zmianą kursu waluty ponosi kredytobiorca. Oprocentowanie kredytu ustalane miało być według zmiennej stopy procentowej stanowiącej sumę odpowiedniej stopy bazowej oraz marży banku. Stopa bazowa odpowiadać miała stawce LIBOR 3M. Spłata kredytu następować miała w złotówkach, w terminach i kwotach określonych ‎w doręczonym kredytobiorcom harmonogramie spłat, który wyrażony został we frankach szwajcarskich. Do przeliczeń wysokości rat kapitałowo-odsetkowych spłacanego kredytu stosowany miał być kurs sprzedaży danej waluty według tabeli kursów obowiązującej w banku w dniu spłaty, w momencie dokonywania przeliczeń kursowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty