22.12.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.842.2022.2.ID

Dotyczy możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych świadczonych usług według stawki 8,5%.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych świadczonych usług według stawki 8,5%. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwani – pismem, które wpłynęło 25 listopada 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej sklasyfikowanej pod PKD 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem świadczy Pani na rzecz kontrahentów dwie niezależne usługi na podstawie umów zawieranych z innymi przedsiębiorcami - dalej jako „Zleceniodawca”.

Usługa 1 - Przygotowanie testów manualnych, wykonanie testów manualnych, raportowanie wykrytych defektów, tworzenie i rozwój dokumentacji testowej, przegląd i analiza dokumentacji projektowej. Wg Pani te usługi są klasyfikowane pod numerem PKWiU 62.02.30.0 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Ten rodzaj usług świadczonych dla Zleceniodawcy związany jest z przeprowadzeniem manualnych testów poprawności działania, tzw. reguł automatycznych wcześniej zakodowanych przez inną osobę - programistę - testowanie oprogramowania.

Pani zakres obowiązków w ramach Usługi 1: sprawdzanie nowo stworzonych reguł automatycznych (reguły są niezależnym i unikalnym kodem) tworzonych przez programistów oraz wykonywanie dokumentacji testowej. Istotą tego jest sprawdzenie, czy wymagane funkcjonalności zostały prawidłowo zaimplementowane w regule automatycznej zgodnie z wytycznymi, co realizowane jest poprzez tzw. testy manualne. Aby poprawnie przeprowadzić test manualny analizuje Pani dokumentację, specyfikację i wymagania klientów, żeby wiedzieć, jaki jest oczekiwany wynik testu automatycznego i jakie zachowanie oprogramowania jest uznawane za poprawne przez projektantów aplikacji. W trakcie przeprowadzania testów manualnych dokonuje Pani porównania, czy dany test automatyczny działa zgodnie, czy niezgodnie ze specyfikacją i wymaganiami klientów. Po zakończeniu testów, w zależności od wyniku, przekazuje je Pani do finalnej akceptacji lub też zgłasza wykryte błędy/defekty do programistów (następuje tzw. rejestracja wyników, zgłaszanie raportów oraz defektów). Dodatkowo dokonuje Pani manualnego sprawdzenia funkcjonowania testów automatycznych po ich zmianie/aktualizacji, która jest wynikiem zgłoszenia błędu/poprawek. Celem takiej weryfikacji jest potwierdzenie faktycznego wyeliminowania błędów. Sposób przeprowadzenia takich testów jest tożsamy do standardowych procedur opisanych powyżej. W usłudze testowania jaką Pani świadczy nie mieści się tworzenie i utrzymywanie środowiska testowego (programów, aplikacji), programowanie (kodowanie) testowanego oprogramowania/reguł automatycznych, które testuje, ani usługi i doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne