Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.469.2022.2.MW
Wykazanie w JPK_VAT sprzedaży opodatkowanej na terytorium Wielkiej Brytanii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wykazania w JPK_VAT sprzedaży opodatkowanej na terytorium Wielkiej Brytanii wpłynął 12 września 2022 r.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 listopada 2022 r. (wpływ 11 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(...) Sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w (...) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji oraz sprzedaży mebli. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, wykonuje czynności z prawem do odliczenia podatku naliczonego i dokonuje miesięcznego rozliczenia w podatku od towarów i usług.
Spółka planuje wdrożenie nowego modelu biznesowego, w ramach którego dokonywała będzie nietransakcyjnego przemieszczenia towarów na terytorium Wielkiej Brytanii (w innej części niż Irlandia Północna), gdzie towary będą składowane w magazynie. W trakcie składowania towarów na terytorium Wielkiej Brytanii towary pozostaną własnością Spółki i to ona będzie dysponowała nimi jak właściciel.
Magazynowaniem, pakowaniem, transportem towarów zajmował się będzie operator logistyczny, od którego Spółka nabędzie usługi w tym zakresie od podmiotu prowadzącego centrum logistyczne.
Spółka nie planuje zatrudniać na terytorium Wielkiej Brytanii pracowników, tworzyć stałych struktur w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, tj. posiadać stałego miejsca prowadzenia działalności w znaczeniu, w jakim pojęcie takie funkcjonuje na gruncie podatku od towarów i usług. Towary magazynowane, pakowane i transportowane na zlecenie Spółki przez operatora logistycznego będą zbywane przez Spółkę na rzecz nabywców z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Jersey oraz Guernsey. W związku z tym Spółka planuje dokonać w Wielkiej Brytanii rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej i opodatkowywać taką sprzedaż brytyjskim podatkiem od wartości dodanej, dokonując w tym zakresie rozliczeń z brytyjskim organem podatkowym. Zatem, Spółka będzie zobligowana do wystawiania faktur zgodnie z zasadami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii i ujmowania wartości dokumentowanych nimi czynności oraz naliczonego od nich brytyjskiego podatek od wartości dodanej w deklaracji składanej organom podatkowym z Wielkiej Brytanii. Spółka planuje gromadzić dokumenty i dokonywać księgowania, które umożliwią dokonywanie odliczenia polskiego VAT naliczonego od zakupów dotyczących dostaw opodatkowanych na terytorium Wielkiej Brytanii, stosując w tym zakresie przepisy art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) - dalej „ustawa o VAT”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty