Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.478.2022.1.MR
Prawo do zastosowania stawki 0% w związku z WDT na podstawie wskazanych we wniosku dokumentów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zastosowania stawki 0% w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów na podstawie wskazanych we wniosku dokumentów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka (Wnioskodawca), jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i działa w ramach międzynarodowej grupy podmiotów.
W ramach prowadzonej działalności, Spółka dokonuje dostaw towarów pochodzenia zwierzęcego, w zdecydowanej większości w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Przewóz towarów w większości przypadków jest zlecany przewoźnikom (spedytorom). Dostawy nie dotyczą nowych środków transportu. Wnioskodawca dokonuje dostaw na rzecz nabywców posiadających właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał Wnioskodawcy. Również Wnioskodawca składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Dotychczas Wnioskodawca dokumentuje dostawy wewnątrzwspólnotowe zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w tym gromadzi dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Wnioskodawca dostrzega jednak, że coraz bardziej problematyczne i wydłużone w czasie jest gromadzenie dokumentów od przewoźników (spedytorów). Dlatego Wnioskodawca, w przypadku takich trudności odnośnie danej dostawy, rozważa rezygnację z dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokumentami przewozowymi od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju. W takiej sytuacji dokument ten miałby zostać zastąpiony innymi dokumentami (opisanymi niżej), a w szczególności dokumentem (oświadczeniem) potwierdzającym przyjęcie towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, wystawianym przez nabywcę, który uwzględniałby w szczególności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty