Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.430.2022.2.RM
Prawo do odliczenia podatku wynikającego z decyzji organu celno-skarbowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku wynikającego z decyzji organu celno-skarbowego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 października 2022 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 28 października 2022 r.) oraz 3 listopada 2022 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 3 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) z siedzibą w Niemczech (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową prawa niemieckiego. Przedmiotem Państwa działalności jest dystrybucja wyrobów stalowych.
Państwa Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech. Państwa Spółka nie jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce.
Zlecili Państwo agencji celnej pod firmą (…) (dalej: Agencja) na zasadach przedstawicielstwa bezpośredniego dokonywanie zgłoszeń celnych w Państwa imieniu. Dodatkowo, stosownie do art. 18a ust. 2 w związku z art. 18d ustawy o podatku od towarów i usług, dalej jako: „Ustawa o VAT” zawarli Państwo z Agencją umowę o przedstawicielstwo podatkowe w zakresie VAT.
Państwa Spółka nabywała od spółki z siedzibą w Rosji rury stalowe, które były przeznaczone do wywozu z Polski do Niemiec w ramach Wewnątrzwspólnotowych Dostaw Towarów. Agencja w Państwa imieniu zgłaszała te towary do procedury celnej przywozu (importu) Naczelnikowi (…) Urzędu Celno-Skarbowego w (…).
W zgłoszeniach celnych towary były zgłaszane jako objęte kontyngentem (korzystające z preferencji celnych) a odnośnie VAT jako zwolnione z tego podatku w związku z procedurą 42 (przeznaczone do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów). Procedura 42 realizuje zwolnienie importu z VAT wynikające z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (j.t. w Dz.U. z 2020 r., poz. 1983). W efekcie, w poświadczeniu zgłoszenia celnego (PZC) jako metodę zapłaty cła (A00) wskazano kod (L) - brak obowiązku zapłaty należności celnych. W odniesieniu do VAT (B00) jako metodę płatności wskazano kod (Z) - całkowite zwolnienie z VAT ze względu na rozliczenie tego podatku w procedurze 42. W efekcie przywozowe należności celno-podatkowe nie były pobierane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty