Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.592.2022.2.JSZ
Wykazanie transakcji nabycia pojazdu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru oraz możliwość odliczenia zapłaconego do urzędu celnego podatku VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:
‒prawidłowe w zakresie wykazania transakcji nabycia pojazdu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru,
‒nieprawidłowe w zakresie możliwości odliczenia zapłaconego do urzędu celnego podatku VAT.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wykazania transakcji nabycia pojazdu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru oraz możliwości odliczenia zapłaconego do urzędu celnego podatku VAT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 października 2022 r. (wpływ 26 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca nabył w dniu 4 kwietnia 2022 r. pojazd marki … z przyczepą w Irlandii Północnej. Pojazd sprowadzony został od Irlandzkiego sprzedawcy – firmy ... Przemieszczenie towaru nastąpiło z Irlandii Północnej na terytorium kraju. Irlandia Północna jest członkiem Unii Europejskiej. Kiedy pojazd sprowadzony został do siedziby Wnioskodawcy, podczas procesu rejestracji w Polsce okazało się, że pojazd pochodzi z Anglii, która nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej.
Jednocześnie, przy rejestracji pojazdu okazało się że brakuje dokumentu celnego TI, w związku z tym, iż dowód rejestracyjny i karta pojazdu pochodzą z Anglii.
Wspomniana wyżej firma z Irlandii Północnej, od której Wnioskodawca zakupił pojazd z przyczepą, kupiła ten pojazd od firmy z Anglii. Firma z Irlandii nie przerejestrowała pojazdu, ponieważ nie miała takiego obowiązku, skoro wcześniejsza transakcja miała miejsce pomiędzy Anglią a Irlandią Północną. Przez irlandzką firmę – sprzedawcę pojazdu, wystawiona została faktura VAT na rzecz Wnioskodawcy (firma ta zgłoszona jest w VIES). Z powodu wspomnianego posiadania przez kontrahenta z Irlandii zgłoszenia w VIES – faktura została przez Wnioskodawcę wykazana jako WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty