Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.219.2022.3.JJ
IP-BOX
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z dnia 17 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 21 października 2022 r. (data wpływu 26 października 2022 r.) oraz z 21 listopada 2022 r. (data wpływu) i 5 grudnia 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od dnia (...) lipca 2019 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem wiodącym, zgodnie z PKD, jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania (...). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca opodatkowany jest podatkiem liniowym, o którym mowa w art 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.). Wnioskodawca posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy.
Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402, z późn. zm.).
Na podstawie umowy o pracę (sporadycznie także na podstawie umów cywilnoprawnych) Wnioskodawca zatrudnia jednego lub kilku pracowników, a stworzone przez nich utwory przechodzą automatycznie na Wnioskodawcę, ponieważ powstają one w ramach wykonywanych obowiązków pracowniczych oraz zostają przyjęte przez Wnioskodawcę (pracodawcę). W chwili obecnej wszelkie zlecenia są realizowane przez Wnioskodawcę osobiście wraz z jego pracownikami, Wnioskodawca nie korzysta bowiem z usług podwykonawców. W tym miejscu zaznaczyć jednak należy, że Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości będzie z usług podwykonawców korzystać - nabywając od nich za wynagrodzeniem wyniki prowadzonych prac badawczo-rozwojowych bądź kwalifikowane prawa własności intelektualnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty