Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.551.2022.2.AND
Sprzedaż projektów budowy farm fotowoltaicznych w zamian za odroczone oraz rozłożone w czasie wynagrodzenie (powiększone o odsetki), nie spełnia przesłanek uznania za ukryty zysk.
Interpretacja indywidualna –
stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 sierpnia 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym, sprzedaż projektów gotowych farm fotowoltaicznych, za które płatność zostanie odroczona oraz rozłożona w czasie i obciążona odsetkami będzie stanowić ukryty zysk, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
Uzupełniliście Państwo wniosek – na wezwanie – pismem z 2 listopada 2022 r. (data wpływu za pośrednictwem ePUAP w tym samym dniu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, mająca siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), Spółka jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek. Przedmiotem działalności Spółki jest realizacja projektów budowy farm fotowoltaicznych w Polsce na sprzedaż (projekty obce) i na potrzeby własne (projekty własne). Jedynym wspólnikiem Spółki jest osoba fizyczna posiadająca 100% udziałów.
Wnioskodawca zamierza realizować budowę farm fotowoltaicznych z projektów własnych. Wnioskodawca prowadzi w tym zakresie rozmowy z bankami, które miałyby finansować proces budowlany. Jednakże banki, z którymi są prowadzone rozmowy, żądają – ze względu na ryzyka gospodarcze obciążające Wnioskodawcę – aby projekty własne zostały sprzedane do nowo powstałej spółki celowej SPV celem realizacji budowy farm fotowoltaicznych w podmiocie nie obciążonym obcymi zobowiązaniami gospodarczymi. Spółka SPV będzie prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jej wspólnikiem będzie ta sama osoba fizyczna, która jest wspólnikiem Wnioskodawcy. Wnioskodawca przewiduje, że ani Wnioskodawca, ani jego wspólnik, nie będzie dysponował możliwością udzielenia pożyczki lub wkładu do SPV celem wyposażenia SPV w środki finansowe pozwalające na nabycie i jednorazową płatność za projekty własne. SPV nie będzie miała środków na jednorazową zapłatę za zakup projektów Wnioskodawcy. Płatność za projekt zostanie zatem odroczona oraz rozłożona w czasie w celu zachowania płynności finansowej SPV. Sprzedaż odbędzie się na zasadzie odroczonych płatności z regularnymi płatnościami w okresie ok. 10 lat od wybudowania i uruchomienia działalności operacyjnej (tj. sprzedaży prądu) przez elektrownie fotowoltaiczne. Cena sprzedaży projektu własnego będzie odpowiadała cenie rynkowej zgodnie z treścią art. 11c ust. 1 u.p.d.o.p. Odroczone płatności zostaną obciążone odsetkami na rzecz Wnioskodawcy w wysokościach odpowiadających warunkom rynkowym, aby zrekompensować utratę wartości pieniądza w czasie za odsunięcie momentu płatności za sprzedane projekty własne. Po dokonaniu sprzedaży projektów własnych do SPV oraz wybudowaniu przez SPV farm fotowoltaicznych, SPV będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży wyprodukowanego prądu, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na spłatę zakupionych od Wnioskodawcy projektów własnych (na odroczone płatności) oraz na spłatę kredytów bankowych na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty