Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.497.2022.1.MPA
Dotyczy sprzedaży działki i skutków podatkowych, wystawienia faktury.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe w części dotyczącej nieuznania Sprzedającego za podatnika podatku VAT oraz prawidłowe w części dotyczącej prawa Kupującego do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
13 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 13 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
‒nieuznania Sprzedającego - Pana A. O. - za podatnika podatku VAT w związku z dostawą Nieruchomości oraz
‒prawa Kupującego – Spółki A. sp. z o.o. - do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości.
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
‒ A. Sp. z o.o., (...)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
‒ Pan A. O., ul. (...)
Opis stanu faktycznego
Z wniosku wynika, że właścicielem działki oznaczonej numerem 1, objętej księgą wieczystą o numerze (…) (dalej: Nieruchomość) jest Sprzedający – Pan A. O.
Księga wieczysta obejmowała więcej działek. W zakresie innych 2 działek będących przedmiotem sprzedaży złożył Pan odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej i już ją otrzymał. Nieruchomość jest niezabudowana.
Właścicielem nieruchomości stał się Pan na mocy umowy przekazania gospodarstwa rolnego w 1987 r. oraz w spadku w tym samym roku (po 1/2 własności).
Dla nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty uchwałą Rady Gminy w (…) (Uchwała (…))(dalej: mpzp). Zgodnie z mpzp Nieruchomość oznaczona jest symbolem 6.21 AG - aktywizacja gospodarcza z przeznaczeniem pod zagospodarowanie kompleksowe z preferencją dla dużych inwestorów. Zgodnie z ustaleniami ogólnymi mpzp: „Na terenach przeznaczonych na cele aktywizacji gospodarczej ustala się prawo zagospodarowania terenu i lokalizowania obiektów oraz urządzeń związanych z wszelką działalnością gospodarczą (w tym, przeznaczonych na cele usług, handlu, gastronomii, rzemiosła, działalność wytwórczą produkcyjną, bazy, magazyny itp.) o ile szczegółowe ustalenia dla danego terenu nie precyzują dokładnie rodzaju działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty