Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.592.2022.1.KK
Czy wypłata na rzecz Wspólników Dywidendy z Zysków zatrzymanych, tj. zysków z lat ubiegłych osiągniętych przed 1 maja 2021 r. (w okresie, w którym Spółka nie była podatnikiem podatku CIT), nie będzie podlegała opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem CIT, nawet jeżeli ich wypłata nastąpi po przekształceniu Spółki w Spółkę Przekształconą
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wypłata na rzecz Wspólników Dywidendy z Zysków zatrzymanych, tj. zysków z lat ubiegłych osiągniętych przed 1 maja 2021 r. (w okresie, w którym Spółka nie była podatnikiem podatku CIT), nie będzie podlegała opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem CIT, nawet jeżeli ich wypłata nastąpi po przekształceniu Spółki w Spółkę Przekształconą.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą prawną utworzoną na mocy prawa polskiego 2 lutego 2012 r., ma siedzibę w Polsce i jest polskim rezydentem podatkowym.
Aktualnie Wnioskodawca działa w formie spółki komandytowej, która do 30 kwietnia 2021 r. była podmiotem transparentnym podatkowo (na gruncie podatków dochodowych). Jednakże, w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2123, dalej: „Ustawa nowelizująca”), nadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych m.in. spółkom komandytowym, mającym siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, Wnioskodawca stał się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „podatnik CIT”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty