Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.771.2022.2.SR
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 września 2022 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 4 listopada 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmę …, NIP …, w ramach której świadczy m.in. usługi programistyczne. Jego przedsiębiorstwo jest prowadzone od dnia 1 maja 2021 r. Zgodnie z Polskę Klasyfikacją Działalności Gospodarczej przeważająca działalność przedsiębiorstwa Wnioskodawcy polega na 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca jest opodatkowany podatkiem liniowym i był opodatkowany według tych zasad w 2021 r. oraz 2022 r., jak również będzie opodatkowany podatkiem liniowym w przyszłych latach. Wnioskodawca od początku prowadzenia działalności gospodarczej rozlicza się na podstawie podatkowej księgi dochodów i rozchodów. Wnioskodawca od początku prowadzenia działalności gospodarczej posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).
W 2021 r., jak również w bieżącym 2022 r. Wnioskodawca, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej osiągał i osiąga dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w postaci autorskich praw z programów komputerowych. Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w postaci autorskich praw z programów komputerowych Wnioskodawca osiągał w 2021 r., jak również osiąga w bieżącym 2022 r. i będzie osiągał w kolejnych latach w ramach projektu realizowanego na rzecz spółki prawa brytyjskiego … Ltd. z siedzibą w …, …, nr spółki …, dalej jako: „Spółka” albo „A”. W dniu 1 października 2021 r. Wnioskodawca, w ramach swojej działalności gospodarczej pod firmą …, zawarł umowę ze Spółką, dalej jako: „Umowa", na mocy której zobowiązał się do stworzenia oprogramowania w postaci …. Umowa ta została zawarta na prawie brytyjskim i zawiera, zgodne i skuteczne z tym prawem, zapisy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do tworzonego przez Wnioskodawcę, w ramach tej Umowy, oprogramowania. Zgodnie z Umową Wnioskodawca dokonuje przeniesienia, na mocy samej tej Umowy, wszelkich praw własności intelektualnej – w tym przede wszystkim autorskich praw majątkowych – do stworzonego w ramach tego projektu i Umowy oprogramowania. Tworzone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki w ramach Umowy oprogramowanie to w pełni podpada pod kategorię programu komputerowego, o którym mowa w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191 ze zm.). W szczególności Wnioskodawca wskazuje, że podstawą tworzonego oprogramowania jest kod źródłowy, a więc zapis programu komputerowego przy pomocy określonego języka programowania, opisujący operacje, jakie powinien wykonać komputer (bądź inne urządzenie, w tym w szczególności urządzenie mobilne) na zgromadzonych lub otrzymanych danych. Tworzone w ramach Umowy przez Wnioskodawcę oprogramowanie odznacza się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze jest kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Ponadto nie jest efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny, jak również nie jest jedynie „techniczną”, a nie „twórczą”, realizacją projektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty