Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4011.224.2022.2.ŁM
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej tzw. IP Box.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych we wniosku stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 9 listopada 2022 r. (o tej samej dacie wpływu) oraz 15 listopada 2022 r. (o tej samej dacie wpływu).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:Pan (...)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:Pan (...)
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca prowadzi działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej, w której drugi wspólnik jest objęty wnioskiem wspólnym jako Zainteresowany, niebędący stroną postępowania. Wnioskodawca rozlicza się za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Dochody swoje podatkuje podatkiem liniowym. Wspólnik spółki cywilnej również rozlicza się za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Wspólnik dochody swoje podatkuje podatkiem liniowym. Wnioskodawca jest autorem oprogramowania (dalej: „Oprogramowanie”), które służy zoptymalizowaniu pracy nauczyciela i działania szkoły.
Program (…) posiada funkcjonalność w trzech głównych obszarach:
Pierwszy to ochrona uczniów przed nieodpowiednimi treściami jakie mogą znaleźć w Internecie. Program posiada bazę danych zawierającą strony, uznane przez nas za niebezpieczne lub nieodpowiednie dla dzieci w kilkunastu kategoriach np. pornografia, narkotyki, przemoc itp. Ponadto są również kategorie, które nie są niebezpieczne, ale korzystanie z nich może utrudniać proces edukacyjny - np. gry online czy portale plotkarskie. Dla stron, których nie ma w bazie danych włączany jest mechanizm analizy tekstu na stronie pod kątem słów kluczowych (w kilkunastu językach). Jeśli analiza ta wypadnie negatywnie strona jest blokowana. Ponadto (…) dostarcza raporty dla nauczyciela lub opiekuna pracowni komputerowej w szkole z informacjami o otwieranych stronach - zarówno tych zablokowanych jak i bezpiecznych (dla celów statystycznych). Umożliwia to zorientowanie się nauczycieli w zainteresowaniach uczniów. Drugi obszar to pomoc nauczycielom w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Program umożliwia zablokowanie klawiatury, myszki, Internetu, wyświetlenie wybranej strony, odtworzenie filmu, wysłanie komunikatu, wysłanie lub zebranie od uczniów plików (np. z wykonanymi zadaniami). Nauczyciel ma również bezpośredni podgląd ekranów uczniowskich na swoim komputerze. Funkcje te ułatwiają zapanowanie nad grupą uczniów, kontrolowanie wykonywanych przez nich zadań oraz przyspieszają rutynowe działania nauczycieli związane z potrzebami dydaktycznymi. Trzeci obszar to pomoc pracownikom szkoły w zarządzaniu komputerami (czasami są to setki sztuk).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty