Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.714.2022.2.AD
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości, dla której umowę przedwstępną sprzedaży zawarł spadkodawca.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 6 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości, dla której umowę przedwstępną sprzedaży zawarł spadkodawca. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
30 stycznia 2017 r. w wyniku śmierci swojego ojca odziedziczył Pan m.in. nieruchomość. Nabycie spadku zostało potwierdzone 6 lutego 2017 r. przed notariuszem sporządzającym akt poświadczenia dziedziczenia. Spadkobierca, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4a ust. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn, dokonał zgłoszenia nabycia spadku we właściwym terminie (niniejsza kwestia nie jest przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej).
Nieruchomość wchodząca w skład odziedziczonego przez Pana majątku pierwotnie została nabyta przez spadkodawcę 11 października 1990 r. Zatem spadkodawca, przed swoją śmiercią, był właścicielem nieruchomości przez okres dłuższy niż 5 lat. Spadkodawca od momentu nabycia nieruchomości był jej właścicielem w sposób nieprzerwany.
Jeszcze przed swoją śmiercią, tj. 15 marca 2016 r. spadkodawca zawarł umowę przedwstępną z osobą trzecią, na podstawie której zobowiązał się do sprzedaży nieruchomości. Przyrzeczona umowa miała być zawarta po cenie oraz w terminie określonych w umowie. Umowa przedwstępna spełniała wymogi prawne, o których mowa w art. 389 ustawy Kodeks cywilny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty