16.11.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.713.2022.1.RR

Sposób ustalenia przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu z tytułu udziału w zyskach i stratach w spółce jawnej za 2022 r.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 9 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy sposobu ustalenia przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu z tytułu udziału w zyskach i stratach w spółce jawnej za 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 1 lipca 2022 r. do dnia 31 lipca 2022r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki jawnej X Spółka jawna.

W dniu 1 sierpnia 2022 r. Spółka uległa przekształceniu w spółkę komandytową. W spółce jawnej od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. było 3 wspólników - osoby fizyczne (wspólnik A, wspólnik B i wspólnik C). Wszyscy wspólnicy posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Spółka ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w księgach rachunkowych. W związku z przystąpieniem do spółki jawnej Wnioskodawcy jako wspólnika z dniem 1 lipca 2022 r. (jako wspólnik D) uległy zmianie udziały w zyskach i stratach przypadające na poszczególnych wspólników Spółki.

Zgodnie z umową Spółki, udziały poszczególnych wspólników w zysku Spółki, odpowiadają procentowemu wkładowi wspólników do Spółki i zapis ten nie uległ zmianie po przystąpieniu nowego wspólnika. Umowa Spółki stanowi, że każdy ze wspólników ma prawo do udziału w zysku Spółki proporcjonalnie do wniesionego wkładu, ale też uczestniczy w stratach w takich samych proporcjach. Oznacza to, że każdy ze wspólników ma prawo do wypłaty przypadającego na niego zysku po zakończeniu danego roku obrotowego, stosownie do udziału w zysku Spółki, który przypadał na tego wspólnika na ostatni dzień roku obrotowego. Rok obrotowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że wspólnikowi Spółki przysługuje prawo żądania i wypłaty całości przypadającego na niego zysku za dany rok. Tak więc zgodnie z umową Spółki udziały w zyskach poszczególnych wspólników przedstawiały się następująco:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne