26.04.2022

Postanowienie SN z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. III USK 401/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik

w sprawie z odwołania M. M.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z udziałem Fundacji I.
‎o podleganie ubezpieczeniu społecznemu,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 kwietnia 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od organu rentowego na rzecz odwołującej się kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Decyzją z 4 maja 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. (organ rentowy) stwierdził, że M. M. (wnioskodawczyni) jako pracownik Fundacji I. (płatnika składek) nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym od 17 maja 2016 r.

Wyrokiem z 27 sierpnia 2019 r., VI U (…) Sąd Okręgowy w R. oddalił odwołanie wnioskodawczyni. Sąd pierwszej instancji ustalił, że w dniu 17 maja 2016 r. wnioskodawczyni zawarła z płatnikiem składek umowę o pracę na czas określony od 17 maja 2016 r. do 30 listopada 2017 r. na stanowisku instruktora w Warsztatach Terapii Zajęciowej w L. w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem w kwocie 2.400 zł. W dniu 23 maja 2016 r. wnioskodawczyni została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych. Płatnik składek prowadził szkołę dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w B. oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w L.. Do zadań wnioskodawczyni na stanowisku instruktora należało organizowanie pracy w pracowni terapii zajęciowej, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom warsztatów oraz opieka w czasie dowozu i odwozu uczestników. Jej pracę nadzorowała kierownik warsztatów A. K., która w dniach 17-18 maja 2016 r. była nieobecna na warsztatach, ponieważ organizowała wycieczkę dla uczestników. W dniu 17 maja 2016 r. w rozmowie telefonicznej kierownik warsztatów poleciła wnioskodawczyni pracę przy dowozie uczestników, pomoc instruktorom oraz poinformowała, że przydział pracowni nastąpi w poniedziałek po jej powrocie. W dniach 18 i 19 maja 2016 r. wnioskodawczyni brała udział w dowozie osób niepełnosprawnych razem z kierowcą G. J.. W dniach 17, 18, 19 i 20 maja 2016 r. podpisała listę obecności, z tym, że w dniu 20 maja 2016 r. zwolniła się z pracy z uwagi na silny ból kręgosłupa i konieczność odbycia wizyty w specjalistycznej poradni ortopedycznej o godzinie 9.53. Wnioskodawczyni zgłosiła się do poradni ortopedycznej, gdzie została przyjęta przez lekarza specjalistę, który zalecił pilne leczenie operacyjne z powodu silnego bólu kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. W ciągu dwóch tygodni przed wizytą występowało u niej porażenie stopy. W dniu 24 maja 2016 r. wnioskodawczyni przeszła operację kręgosłupa lędźwiowego. Do dnia 12 czerwca 2017 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. W okresie od 5 do 13 maja 2016 r. wnioskodawczyni odbyła leczenie w szpitalu w Przysusze na oddziale neurologicznym. Wyniki przeprowadzonych wówczas badań wskazywały na pilność leczenia operacyjnego. W dniu 13 maja 2016 r., czyli w dacie wypisu z oddziału neurologii, wnioskodawczyni miała pełną wiedzę, że jak najszybciej musi podjąć leczenie operacyjne i że jej stan niezdolności do pracy potrwa co najmniej kilka miesięcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp