Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.466.2022.2.JO
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z importem wózków widłowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 września 2022 r. za wpłynął Państwa wniosek z 16 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z importem wózków widłowych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
1.A. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub A.) jest polskim rezydentem podatkowym, numer KRS (…) oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. z 2022 roku, poz. 931 ze zmianami, dalej: „VAT”), numer NIP: (…).
2.Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest przeładunek towarów w pozostałych punktach przeładunkowych (PKD 52.54.C). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje m.in. wózki widłowe. Prace polegają na świadczeniu usług logistyki transportu wewnętrznego na podstawie umów długoterminowych. A transportuje materiały, półprodukty oraz wyroby gotowe w dużych zakładach produkcyjnych. Przemieszczanie odbywa się pomiędzy magazynami a poszczególnymi liniami i etapami produkcyjnymi. Do wykonania usługi służą wózki widłowe oraz zatrudnieni pracownicy. Drugim filarem działalności jest relokacja maszyn oraz całych linii produkcyjnych z jednego zakładu do drugiego. Firma A. zajmuje się również naprawą oraz wynajmem wózków widłowych.
3.W 2021 roku Wnioskodawca zamówił u kontrahenta – niemieckiego podmiotu B. GmbH 28 sztuk wózków widłowych. Zgodnie zustalonymi zasadami współpracy – dotychczasową praktyką, przy zakupach kontenerowych, gdy wózki widłowe były dostarczane do Wnioskodawcy bezpośrednio z fabryki (znajdującej się Chinach, Korei lub Wietnamie) wówczas koszty odprawy celnej zawsze ponosił Wnioskodawca (pomimo, że eksporterem był B. GmbH). Jest to tzw. zakup kontenerowy (a w takiej formie było zakupionych 6 wózków widłowych, które stanowią przedmiot niniejszego wniosku), w ramach którego dostawca (B. GmbH) stosuje większe rabaty od ceny katalogowej wózka, ale to Wnioskodawca (A) ponosił koszty związane z odprawą celną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty