Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.422.2022.2.MWJ
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT wystawionych przez Wykonawcę.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT wystawionych przez Wykonawcę. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 października 2022 r. (wpływ 13 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina .... (…) oraz Przedsiębiorstwo .... Sp. z o. o. z/s w ..... (…) i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w ..... zawarły ...2020 r. porozumienie dotyczące wspólnego przeprowadzania postępowania i udzielenia zamówienia na budowę rozproszonych instalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy ..... (…) wraz z usługą bilansowania energii realizowaną w ramach zadania - Gmina samowystarczalna energetycznie z wykorzystaniem systemu elektrowni fotowoltaicznej w modelu z bilansowaniem nadwyżki elektrycznej na potrzeby własne obiektów gminnych.
Powyższe podmioty postanowiły wspólnie przeprowadzać postępowanie oraz udzielić zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem będzie budowa rozproszonych instalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy .... (…) wraz z usługą bilansowania energii realizowana w ramach zadania - Gmina samowystarczalna energetycznie z wykorzystaniem systemu elektrowni fotowoltaicznej w modelu z bilansowaniem nadwyżki elektrycznej na potrzeby własne obiektów gminnych. Całkowita wartość zamówienia wynosi … złotych netto. Każda ze stron umowy zobowiązała się do pokrycia przypadającej na nią części zobowiązania w wysokości wynikającej z zamiaru zawarcia w wyniku rozstrzygnięcia postępowania umów na budowę rozproszonych instalacji fotowoltaicznych. Strony wyznaczyły spośród siebie Gminę ..... (…) jako Zamawiającego upoważnionego do przeprowadzenia postępowania (art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z dnia 2019 r. poz. 1843 ze zm.)). Zgodnie z § 1 pkt 5 pkt 2 umowy wykonawca jest zobowiązany do zapewnienia finansowania w modelu ESCO (Energy Saving Company). Model tego finansowania polega na finansowaniu inwestycji z wygenerowanych oszczędności jakie nowa instalacja przyniesie. W przypadku tej formuły jednostka samorządu terytorialnego nie czyni bieżących oszczędności z tytułu przeprowadzonej inwestycji. W ramach kwoty przeznaczonej dotychczas na sfinansowanie kosztów zużywanej energii elektrycznej przez podmioty gminne, są zmniejszone koszty zakupu energii elektrycznej, a pozostałość jest przeznaczona na spłatę inwestycji, której zamawiający nie jest właścicielem do końca okresu rozliczenia (§13 pkt 2 Umowy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty