18.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 18 października 2022 r., sygn. I NSKP 9/22

Przy wykładni art. 34 ust. 1 Prawa energetycznego należy zwrócić szczególną uwagę na użyty w tym przepisie zwrot „którym została udzielona koncesja” – wskazujący wprost, że opłata jest pochodną samego udzielenia koncesji i winna być uiszczana od każdej udzielonej przedsiębiorstwu energetycznemu koncesji. Obowiązek wniesienia opłaty koncesyjnej jest zatem konsekwencją uzyskania koncesji. Jeżeli zatem w ciągu roku kalendarzowego, w którym wygasła poprzednia koncesja, przedsiębiorstwo energetyczne uzyska nową, kolejną koncesję na prowadzenie tej samej działalności koncesjonowanej, to zobowiązane jest do uiszczenia w tym konkretnym roku także opłaty za udzielenie nowej koncesji, stosownie do zasady określonej w art. 34 ust. 1 p.e.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Księżak (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Elżbieta Karska ‎

SSN Grzegorz Żmij

w sprawie z powództwa C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki z odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr [...] z 13 lutego 2018 r. na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z 31 marca 2021 r. sygn. akt VII AGa 589/20 na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 18 października 2022 r.

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na rzecz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki kwotę 360 zł (trzysta sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów procesu w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z 13 lutego 2018 r. PrezesUrzędu Regulacji Energetyki (dalej także: „pozwany”, „Prezes URE”), działając na podstawie art. 34 ust. 1 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, § 4 ust. 3 i § 6 ust. 4 w zw. z ust. 1-3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1998 r. w sprawie wysokości isposobu pobierania przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki corocznych opłat wnoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne, którym została udzielona koncesja, oraz art. 2 § 2 i 3 i art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, ustalił dla C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. (dalej także: „powódka”, „spółka”) opłatę należną z tytułu koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami ciekłymi, udzielonej decyzją Prezesa URE nr [...] z 4 czerwca 2013 r., na 35 241 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp