Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.481.2022.2.MK
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania tzw. ulgi IP BOX. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 października 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 2 lutego 2018 r. Zgodnie z danymi zawartymi w CEIDG przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest: „62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem”, „62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki”, „62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych”, „63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność”. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym rozliczającym podatek dochodowy stosując zasady ogólne. Dla celów rozliczania podatku dochodowego Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT.
Wnioskodawca świadczy (świadczył) usługi programistyczne w okresie 1 lutego 2018 r. – 31 marca 2019 r. na rzecz Y Sp. z o.o. (NIP (...)), w okresie 1 kwietnia 2019 r. – 1 października 2019 r. na rzecz Z S.A. (NIP (...)), od 1 października 2019 r. na rzecz Q S.A. (NIP (...)). Zakres świadczonych usług na rzecz powyższych podmiotów był tożsamy i nie wykazuje istotnych różnic. Zgodnie z zawartymi umowami Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawców (tj. podmiotów na rzecz których świadczone są usługi programistyczne) całość majątkowych praw autorskich do stworzonego w związku ze świadczonymi usługami utworów. Przeniesienie praw majątkowych następuje w odniesieniu do wszystkich znanych pól eksploatacji. Wnioskodawca tworząc i rozwijając kod programistyczny (oprogramowanie) używa języków programowania takich jak SQL, C#, JavaScript.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty