Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.638.2022.2.PS
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX) w związku z przenoszeniem na rzecz kontrahentów praw autorskich – w sytuacji gdy nie jest możliwe zastosowanie klauzuli „work made for hire".
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w części dotyczacej możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową w związku z przenoszeniem na rzecz kontrahentów praw autorskich – w sytuacji gdy nie jest możliwe zastosowanie klauzuli „work made for hire” – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 października 2022 r. (wpływ 20 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której głównym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem, kod PKD z grupy 62.01.Z. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, rozlicza się na podstawie ewidencji przychodów i wybrał Pan formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł Pan z kilkoma kontrahentami (dalej: „Kontrahenci” lub „Spółki”) na czas nieokreślony umowy dotyczące stałej współpracy w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. Na podstawie tych umów świadczy Pan na rzecz tych Spółek usługi w zakresie tworzenia, ulepszania i rozwoju oprogramowania. Umowy zostały zawarte na podstawie prawa amerykańskiego. W ramach usług świadczonych na rzecz Spółek tworzy Pan nowe lub ulepsza Pan bądź rozwija istniejące programy komputerowe lub ich części. W szczególności, opracowuje Pan nowe, modyfikuje oraz ulepsza Pan produkty czy procesy, które mając charakter nowatorski dla Pana samego, nie występują dotychczas w Pana działalności. Programy komputerowe lub ich elementy są na tyle innowacyjne, że znacząco się odróżniają od rozwiązań już przez Pana wytworzonych. W przypadku pracy na istniejących już programach komputerowych, modyfikuje, ulepsza czy też rozwija Pan oprogramowania, które poprawiają użyteczność i funkcjonalność tego oprogramowania. Efektem Pana prac są programy komputerowe, które są przenoszone przez Pana na Spółki w ramach prowadzonych prac programistycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty