Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.516.2022.2.DP
Skutki podatkowe rozwiązania umowy najmu, w której wynajmującymi są Wnioskodawczyni i Małżonek, a następnie zawarcia umowy najmu wyłącznie przez Małżonka – w zakresie rozpoznania dostawy towarów na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 września 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 22 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych rozwiązania umowy najmu, w której wynajmującymi są Pani i Małżonek, a następnie zawarcia umowy najmu wyłącznie przez Pani Małżonka.
Wniosek uzupełniła Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2022 r. (wpływ 4 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A.M. (dalej „Wnioskodawca”) w lutym 2017 r. nabyła wraz z małżonkiem nieruchomość niemieszkalną (dalej „Nieruchomość”). Nieruchomość została nabyta za środki stanowiące majątek wspólny małżonków i w związku z tym nieruchomość objęta została wspólnością ustawową majątkową małżeńską istniejącą między nimi. Zarówno Wnioskodawca jak i jej małżonek w związku z nabyciem Nieruchomości oraz planem oddania Nieruchomości w najem zarejestrowali się jako czynni podatnicy VAT. Wnioskodawca oraz jej małżonek odliczyli VAT naliczony przy transakcji nabycia Nieruchomości każdy po 1/2. Nieruchomość od momentu zakupu jest wynajmowana. W umowie najmu jako wynajmujący występują oboje małżonkowie. Faktury za najem wystawiane są przez oboje małżonków. Każdy z nich fakturuje połowę określonego w umowie czynszu. Co za tym idzie każdy z małżonków deklaruje i odprowadza do urzędu swoją część (1/2) VAT należnego z tytułu otrzymywanego czynszu z najmu. Każdy z małżonków opłaca podatek dochodowy z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca prowadzi również działalność gospodarczą zwolnioną przedmiotowo z podatku VAT (działalność medyczna).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty