19.05.2022

Postanowienie SN z dnia 19 maja 2022 r., sygn. I PSK 202/21

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa H. K.
‎przeciwko Gminie Ś. oraz G. w Ś.
‎o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń
‎Społecznych w dniu 19 maja 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Ś.
‎od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R.
‎z dnia 3 grudnia 2020 r., sygn. akt IV Pa (…),

I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

II. zasądza od pozwanego G. w Ś. na rzecz powódki 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 3 grudnia 2020 r. Sąd Okręgowy w R. oddalił apelację pozwanego G. w Ś. od wyroku Sądu Rejonowego w R. z dnia 10 marca 2020 r. w sprawie z powództwa H. K. o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Sąd pierwszej instancji podkreślił, iż zarządzenie z dnia 20 grudnia 2018 r. nie zawierało pouczenia dla pracownika o możliwości odwołania się, co samo w sobie uzasadnia przywrócenie terminu. Niezależnie od tego, mając na uwadze całokształt okoliczności sprawy, Sąd pierwszej instancji uznał, iż przekroczenie przez powódkę terminu do wniesienia pozwu przeciwko G. było usprawiedliwione. Powódka stale wskazywała, że czynności wobec niej ze stosunku pracy podejmował wójt dlatego uważała, że jej pracodawcą jest gmina. Przepisy regulujące status prawny pracowników będących kierownikami jednostek samorządowych mają charakter skomplikowany, zawarte są w kilku aktach prawnych i stale wywołują wątpliwości wśród praktyków, czego dowodem są liczne orzeczenia Sądu Najwyższego. Odnosząc się do zaistniałego w sprawie problemu prawnego, Sąd pierwszej instancji podzielił zdanie Sądu Najwyższego zawarte w wyroku 27 kwietnia 2017 r., zgodnie z którym interpretacji art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw należy dokonywać bacząc na właściwości i cele konkretnej jednostki. Należy kompleksowo (zbiorczo) traktować istotę działalności kultury. Sąd uznał, iż powódka nie mieści się w katalogu osób wymienionych w art. 8 ust. 6 ustawy nowelizującej. W konsekwencji stosunek pracy powódki zawarty w oparciu o powołanie na czas nieokreślony wygasł 1 stycznia 2012 roku. Jednocześnie, co było bezsporne, powódka po 1 stycznia 2012 r. nieprzerwanie do grudnia 2018 r. świadczyła pracę na stanowisku dyrektora G., co było akceptowane przez wójta i za co otrzymywała wynagrodzenie. Sąd Rejonowy przyjął, iż zastosowanie wobec powódki miał art. 8 ust. 4 powołanej ustawy, zatem powołanie na czas nieokreślony z dniem wejścia w życie przepisów nowelizujących przekształciło się w terminowe - na okres trzech lat. Po 1 stycznia 2015 roku (a więc po trzech latach) powódka została zatem powołana przez organizatora - wójta Gminy Ś. w sposób dorozumiany, gdyż niezaprzeczalnie stawiała się w pracy i wykonywała obowiązki pracownicze, a także pobierała wynagrodzenie za pracę. Zdaniem Sądu Rejonowego powódkę można było z zajmowanego stanowiska zwolnić, jednakże zgodnie z obowiązującymi przepisami, to jest po uzyskaniu zgody rady, skoro powódka była radną. Nie doszło bowiem do ustania stosunku pracy z mocy prawa z uwagi na brak powołania na czas określony. Zatem, wobec braku wystąpienia przed odwołaniem powódki o uzyskanie zgody, Sąd pierwszej instancji w myśl art. 69 k.p. w zw. z art. 45 § 1 k.p. zasądził na rzecz powódki odszkodowanie. W ocenie Sądu Okręgowego, Sąd Rejonowy poczynił prawidłowe ustalenia odnośnie stanu faktycznego, przeprowadził niezbędne postępowanie dowodowe, a następnie dokonał prawidłowej oceny materiału dowodowego zgodnie z zasadami logiki i doświadczenia życiowego oraz wyciągnął właściwe wnioski, które legły u podstaw wydania zaskarżonego wyroku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp