Postanowienie SN z dnia 18 maja 2022 r., sygn. II PSK 318/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa M. F.
przeciwko P. […] Spółce Akcyjnej w W.
o wynagrodzenie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 maja 2022 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W.
z dnia 26 stycznia 2021 r., sygn. akt XXI Pa […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 20 maja 2020 r. Sąd Rejonowy w W. VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił powództwo M. F. przeciwko P. […] Spółce Akcyjnej w W. o wynagrodzenie.
Sąd Okręgowy w W., wyrokiem z dnia 26 stycznia 2021 r., oddalił apelację powoda od powyższego wyroku.
W uzasadnieniu wyroku Sąd Okręgowy stwierdził, że podzielił ocenę Sądu pierwszej instancji, że obowiązujący u pozwanego od 2010 r. regulamin wynagradzania został prawidłowo wypowiedziany. W tym zakresie odwołał się do poglądów wyrażonych w wyrokach Sądu Najwyższego z dnia 12 października 2017 r., II PK 269/16 oraz z dnia 9 maja 2018 r., II PK 60/17, dotyczących spraw z powództwa pracowników pozwanego P. […] S.A. i dotyczących analogicznej materii. Uznał zatem, że zarząd Spółki, wbrew jednolitemu negatywnemu stanowisku wszystkich zakładowych organizacji związkowych odnośnie do propozycji zmian w regulaminie wynagradzania, mógł samodzielnie uchylić dotychczas obowiązujący regulamin wynagradzania i regulaminy premiowania oraz wprowadzić, bez zgody związków zawodowych, nowe zasady wynagradzania w oparciu o jednostronnie ustalony akt prawny zakładowego prawa pracy. Wprowadzone przez pozwanego w 2014 r. ramowe wytyczne należało traktować jako quasi regulamin wynagrodzenia. Dokument ten, jak wskazywała sama pozwana, nie był regulaminem wynagradzania w rozumieniu Kodeksu pracy, a jedynie dokumentem, którego nadrzędnym celem było uniknięcie zarzutów związanych z nierównym traktowaniem pracowników wykonujących jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości. Ramowe wytyczne miały zapewnić pracownikom transparentność przeprowadzanych zmian w strukturze wynagrodzenia oraz zapobiec jakimkolwiek roszczeniom z tytułu dyskryminacji. Z prawnej perspektywy stanowiły one natomiast ofertę nowych warunków zatrudnienia. W konsekwencji doprowadziło do tego, że pozwany złożył swoim pracownikom wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy, na zasadach wynikających z ramowych wytycznych. Takie wypowiedzenia otrzymali również powodowie. W ocenie Sądu Okręgowego, Sąd Rejonowy zasadnie podkreślił, żaden z nich nie odwoływał się od otrzymanego wypowiedzenia do sądu pracy, a pracownik, który nie odwołał się od wypowiedzenia warunków pracy i płacy, nie może skutecznie domagać się wynagrodzenia z okresu sprzed daty tego wypowiedzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty