Interpretacja indywidualna z dnia 2 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.532.2022.2.DK
Uznanie aportu opisanych materialnych i niematerialnych składników mienia za transakcję zbycia przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i wyłączenia aportu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania aportu opisanych materialnych i niematerialnych składników mienia za transakcję zbycia przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i wyłączenia aportu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 października 2022 r. (wpływ 27 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego doprecyzowany pismem z dnia 26 października 2022 r. (data wpływu 27 października 2022 r.)
Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną VAT na ogólnych zasadach.
Działalność Wnioskodawcy, prowadzona pod marką (…). polega obecnie na sprzedaży określonych towarów (...) itp. produkty, dalej określane łącznie jako Towary) za pośrednictwem Internetu, to znaczy za pośrednictwem specjalnie w tym celu stworzonej platformy internetowej w (…) (dalej: Platforma). W konsekwencji, przy pomocy posiadanej przez siebie infrastruktury Wnioskodawca dokonuje transakcji sprzedaży (dostawy) towarów na rzecz nabywców, czyli w ramach czynności podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce.
Dodatkowo, funkcjonalność Platformy umożliwia dokonywanie sprzedaży przy jej pomocy także poprzez przedsiębiorców innych, niż Wnioskodawca. W takim przypadku zainteresowani przedsiębiorcy zawierają z Wnioskodawcą określoną umowę, na podstawie której uzyskują dostęp do Platformy i możliwość dokonywania przy jej pomocy transakcji sprzedaży towarów na rzecz swoich klientów. W takim przypadku Wnioskodawca uzyskuje od nich określone wynagrodzenie za świadczenie usług dostępu do funkcjonalności Portalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty