31.10.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.533.2022.1.MPU

Dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ustalenia czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie mediacji Wnioskodawczyni pozbawia się prawa do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 w zw. z ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pani wniosek z 12 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ustalenia czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie mediacji Wnioskodawczyni pozbawia się prawa do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 w zw. z ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wpłynął 18 października 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego:

Wnioskodawczym prowadzi działalność gospodarczą w zakresie indywidualnych treningów psycho- edukacyjnych, pomocy psychologicznej, terapii i coachingu dla indywidualnych osób fizycznych, par i małżeństw. Do realizacji ww. usług posiada przygotowanie zawodowe i odpowiednie wykształcenie (nie prawnicze).

Obecnie Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku VAT, gdyż wartość sprzedawanych usług nigdy nie przekroczyła u niej kwoty 200.000 zł.

Ponadto Wnioskodawczyni świadczy sporadycznie usługi mediacji, które klasyfikuje do PKWiU 2015 pod kodem 69.10.17.0 Usługi arbitrażowe i pojednawcze.

Wnioskodawczyni jest wpisana na listę mediatorów sądowych przy Sądzie Okręgowym w G., choć póki co nie realizuje mediacji sądowych, a jedynie prywatne w zakresie alimentów, spraw okołorozwodowych i pozasądowych. Jej praca w tym zakresie polega na tym, że towarzyszy ona jako mediator w sposób zdystansowany z zachowaniem zasady neutralności poufności i dobrowolności każdej ze stron w dążeniu do rozwiązania konkretnego sporu. Nie staje po żadnej ze stron. Nie mówi, nie doradza co strony maja zrobić, żeby się porozumieć. To towarzyszenie jest istotnym elementem mediacji. Mediacje nie są doradztwem prawnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne