Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.330.2022.3.JK
Podatek od towarów i usług w zakresie określenia czy właściwym dokumentem obrazującym udzielony Spółce rabat będzie nota uznaniowa wystawiona przez dostawcę, obowiązku obniżenia podatku naliczonego z tytułu udzielonego rabatu pośredniego, oraz określenia, w którym okresie rozliczeniowym Spółka ma obowiązek wykazać uzyskany rabat pośredni.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-określenia czy właściwym dokumentem obrazującym udzielony Spółce rabat będzie nota uznaniowa wystawiona przez dostawcę,
-obowiązku obniżenia podatku naliczonego z tytułu udzielonego rabatu pośredniego, oraz
-określenia, w którym okresie rozliczeniowym Spółka ma obowiązek wykazać uzyskany rabat pośredni.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 października 2022 r. (wpływ 14 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Firma jest Spółką działającą na podstawie wpisów wspólników do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności jest sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych, remontowych i dekoracyjnych zarówno na rzecz osób fizycznych, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności Spółka od 2015 r. podjęła współpracę z Grupą P (P). W oparciu o umowę partnerską Spółka prowadzi market budowlany, będący znakiem towarowym Grupy P, która tworzy sieć sprzedaży na terenie całego kraju. Towar będący przedmiotem transakcji pozyskiwany jest zarówno od kontrahentów za pośrednictwem Grupy P, jak również bezpośrednio od lokalnych dostawców. W pierwszym przypadku zakupy dokonywane są bezpośrednio od dostawcy. W transakcji tej biorą udział dwa podmioty: dostawca oraz Spółka. W związku z tym zarówno ogólne warunki współpracy, zamówienia, jak i dostawa towarów oraz fakturowanie odbywa się pomiędzy tymi podmiotami bez udziału podmiotów pośrednich. W drugim przypadku zakupy są realizowane poprzez Grupę P. Spółka składa zamówienie bezpośrednio u dostawcy, który działa w oparciu o umowę handlową z Grupą P, jednocześnie będącą pośrednikiem w transakcji zakupu. Operacja ta dokumentowana jest fakturą wystawioną przez Grupę P. W ramach umowy pomiędzy podmiotami: Grupa P, dostawca, Spółka, wynegocjowany został rabat za zakupione towary. Rabat ten rozliczany jest w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych poprzez wystawienie przez Grupę P zbiorczej faktury korygującej. W celu zintensyfikowania sprzedaży towarów Spółka będzie miała możliwość negocjacji indywidualnych rabatów z dostawcami bez udziału podmiotu pośredniego. Udzielenie bonusu uwarunkowane będzie wyłącznie osiągnięciem przez Spółkę określonego poziomu zakupu towarów w danym okresie rozliczeniowym. Firma nie będzie zobowiązana do świadczenia usług na rzecz dostawcy w zamian za przyznanie rabatu. Spółka uważa, iż udzielenie tego typu bonusu ma charakter rabatu pośredniego. W związku z faktem, iż dostawca nie wystawia faktury dokumentującej dostawę ostatecznemu odbiorcy (Spółce), lecz pośrednikowi (Grupie P) nie jest możliwe wystawienie faktury korygującej obrazującej wynegocjowany dodatkowy rabat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty