Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.456.2022.2.HW
Pełne prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją projektu oraz obowiązku zastosowania proporcji z art. 86 ust. 2a ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie pełnego prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją projektu pn.: „(…)” oraz obowiązku zastosowania proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 października 2022 r. (wpływ 21 października 2022 r.) oraz pismem z dnia 25 października 2022 r. (data wpływu 25 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany i uzupełniony w piśmie z dnia 25 października 2022 r.)
Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy i otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Poddziałanie: Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii, typ operacji: (…). Wniosek dotyczy projektu pn.: „(…)”. Projekt jest w trakcie realizacji. Gmina jako Wnioskodawca zaliczyła koszty podatku VAT realizowanego zadania do kosztów kwalifikowanych projektu. Wysokość dofinansowania ze środków PROW stanowi do 63,63%. Pozostałe koszty inwestycji będą finansowane ze środków Gminy i wpłat późniejszych właścicieli, na których terenie zostanie zbudowana i uruchomiona POŚ. Przedmiotem projektu jest budowa xxx przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy. Faktury będą wystawione na nabywcę usług, czyli Gminę. W szczególności zrealizowane zostaną następujące roboty: prace przygotowawcze i pomocnicze, roboty budowlane i wykończeniowe, ewentualne zasilanie oczyszczalni jak i przepompowni ścieków, zagospodarowanie terenu, ogół pozostałych prac i dostaw niezbędnych do kompletnego zrealizowania POŚ, uzyskania pozwoleń wymaganych prawem oraz przekazania POŚ do eksploatacji i użytkowania, nadzór inwestorski. Za wykonane zadanie Gmina dokona zapłaty za faktury VAT Wykonawcom. W związku z realizacją inwestycji Gmina zawarła stosowne umowy cywilnoprawne z zainteresowanymi mieszkańcami, określające wzajemne zobowiązania stron, na podstawie których Gmina zobowiązała się wybudować POŚ, natomiast mieszkańcy zobowiązali się uiścić na rzecz Gminy opłatę w wysokości zależnej od wielkości oczyszczalni. Wpłaty mieszkańców zostaną potwierdzone fakturami. Na moment składania rozpatrywanego wniosku, część mieszkańców dokonała już wpłaty ww. opłaty, a Gmina na bieżąco rozlicza z tego tytułu podatek należny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty