Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.414.2022.1.HW
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez dostawców towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług:
‒w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez X oraz Y – jest prawidłowe,
‒w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Z – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 10 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez dostawców towarów. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od 23 listopada 2020 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przeważająca część jest sklasyfikowana pod kodem PKD 47.91.Z. Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Działalność Wnioskodawcy jest związana z odsprzedażą „A” głównie poza terytorium Polski. W ramach wykonywania działalności Wnioskodawca nawiązał współpracę handlową z trzema kluczowymi dla Siebie dostawcami „A” posiadającymi siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski, natomiast są oni zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT w polskim rejestrze podatników i w transakcjach z Wnioskodawcą posługują się polskim numerem NIP. Dokonując zakupów u wyżej wymienionych dostawców, Wnioskodawca wyraża wyraźną chęć nabycia towarów jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. W trakcie procesu zamówienia towarów Wnioskodawca identyfikuje się jako przedsiębiorca podając dane swojej firmy – między innymi swój numer NIP. Pomimo wykazania chęci zakupu jako przedsiębiorca, dostawcy często traktują sprzedaż swojego towaru jako dostawę na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i nie wykazują tej sprzedaży w swoich plikach JPK składanych do właściwego dla siebie Urzędu Skarbowego. Nabyty towar dostarczany jest na terytorium kraju i według ustaleń Wnioskodawcy dokonanych na podstawie listów przewozowych oraz możliwości śledzenia przesyłki, w przypadku dwóch dostawców: X (NIP: (…)) oraz Y (NIP: (…)), jest wysyłany z magazynu dostawcy zlokalizowanego na terytorium kraju, co określa dostawę niniejszego towaru jako zakup krajowy. W przypadku trzeciego dostawcy, jakim jest firma Z (NIP: (…)) towar jest wysyłany z Holandii, co powinno być wykazane przez Wnioskodawcę jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, natomiast dostawca traktuje powyższe jako sprzedaż na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej i wykazuje ją jako transakcję krajową wystawiając fakturę wraz z podatkiem VAT. Wnioskodawca akceptuje i reguluje powyższy podatek VAT. Należy wskazać, iż towar nabywany od dostawców, tj. X, Z, Y, służy Wnioskodawcy do dokonywania czynności opodatkowanej podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty