Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.393.2022.5.JKU
Skutki podatkowe podziału przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 23 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Wniosek został uzupełniony 25 października 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:O. Sp. z o.o.
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:Pan K.Z.
3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:Pan M.Z.
Opis zdarzenia przyszłego
Udziałowcami spółki O. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka”) są wyłącznie osoby fizyczne: K.Z. oraz M.Z. (Zainteresowani 2 i 3), którzy posiadają po 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Jednocześnie ww. wspólnicy pełnią funkcję odpowiednio prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu Spółki.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych w Polsce i za granicą, ponadto Spółka świadczy usługi wynajmu i dzierżawy nieruchomości będących własnością Spółki (najem i dzierżawa powierzchni biurowych, magazynowych, hal i/lub nieruchomości niezabudowanych).
Spółka specjalizuje się w szeroko rozumianym budownictwie kubaturowym, zaczynając od generalnego wykonawstwa hal przemysłowych, poprzez budownictwo obiektów biurowych oraz usługowych, na remontach i renowacjach zabytków kończąc. Spółka realizuje inwestycje zarówno dla inwestorów prywatnych jak i publicznych.
Zgodnie z przyjętymi założeniami oraz wewnętrzną strategią biznesową wspólnicy oraz Spółka planują dokonać podziału Spółki dokonując rozdzielenia działalności podstawowej (działalność budowlana oraz działalność poboczna) i działalności w zakresie świadczenia usług najmu i dzierżawy na wyodrębnionych składnikach majątkowych (nieruchomości zabudowanych oraz niezabudowanych) poprzez przeniesienie pozostałej części działalności do nowoutworzonej spółki, która powstanie w wyniku podziału Spółki przez wydzielenie stosownie do przepisów art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie) tj. Spółkę Wydzieloną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty