Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.114.2022.4.JKU
Skutki podatkowe darowizny lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny udziału w mieszkaniu wraz z przejęciem długu hipotecznego. Uzupełniła go Pani w piśmie z 22 października 2022 r. (wpływ 22 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Dnia ... lipca 2021 r. wraz z byłym partnerem zakupiła Pani działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym na współwłasność w udziale 4/5 części dla Pani oraz 1/5 w udziale byłego partnera, o pow. ... ha, zabudowaną budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, czterokondygnacyjnym z poddaszem użytkowym, w którego skład wchodzi lokal mieszkalny wraz z przynależną piwnicą o pow. ... m2 i garażem o pow. ... m2. Nieruchomość objęta jest księgą wieczystą.
Nieruchomość tę nabyli Państwo za kwotę ... zł. Cena ta została opłacona ze środków w 60% z Pani wkładu własnego (... zł) oraz w 40% z kredytu hipotecznego (... zł). Stronami przedmiotowej umowy złotowego kredytu hipotecznego z ... lipca 2021 r. są współwłaściciele nieruchomości, zobowiązani do solidarnej spłaty. Na nabytej nieruchomości ustanowiono hipotekę do kwoty ... zł na zabezpieczenie wierzytelności przysługujących Bankowi z tytułu udzielonego kredytu.
W związku z rozpadem związku strony doszły do porozumienia i chcą znieść współwłasność udziału w nieruchomości, w ten sposób, że były partner przeniesie 1/5 udziałów na Panią, a Pani stanie się jedynym właścicielem nieruchomości. Strony ustaliły także, że przejmie Pani zobowiązanie kredytowe wynikające z kredytu hipotecznego i powstanie tym samym jedynym dłużnikiem z tytułu wskazanej powyżej umowy, a były partner zostanie zwolniony ze spłaty tego zobowiązania. Strony po otrzymaniu pozytywnej decyzji banku chcą znieść współwłasność bez spłat i dopłat na rzecz byłego partnera oraz podpisać w banku zwolnienie z długu byłego partnera i przejęcia go przez Panią.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty